מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  מחקר: לקות קריאה

  אחד מיסודותיה של שיטת רבדים – המחקר שביצע ליאור דגן במסגרת עבודת הגמר של התואר השני (עבודת תזה) באוניברסיטת חיפה. המחקר נערך בהנחייתם של פרופ' עירית מאיר זיכרונה לברכה מהחוג ללשון עברית, וד"ר אורן לם מהחוג לליקויי למידה. המחקר עוסק בגורמים המבחינים בין לקויי קריאה לקוראים תקינים, תוך התמקדות ברכיבי הידע הלשוני האמפליציסטי, ובהשפעותיהם על אופן פענוח מילים עבריות בקרב לקויי קריאה וקוראים תקינים.

  לקויי קריאה – אנשים שנאלצים להשקיע מאמצים ומשאבי קשב לשם פענוח מילה בשפת האם שלהם, למרות שהם מזהים נכונה את האותיות, ולמרות שהאינטליגנציה שלהם היא תקינה, ולעיתים אף גבוהה במיוחד. המחקר בדק באיזו מידה מפעילים לקויי קריאה ידע לשוני בעת קריאת מילה בעברית בלתי מנוקדת, הנתונה בהקשר.

  לקריאה על הניצוץ ש"הדליק" בליאור את הרעיון למחקר, ולהסבר על רכיבי הידע האמפליציסטי וחשיבותם בקריאה – לחצו כאן.

  המבוא וחמשת הפרקים הראשונים של המחקר מוצגים כאן בפניכם. הפרקים הבאים (ממצאי המחקר, דיון בממצאים והשלכותיהם היישומיות והמדעיות), הביבליוגרפיה והנספחים – יועלו לאתר בקרוב.

  מבוא

  כיצד קשייהם הלשוניים של לקויי הלמידה, ובפרט של לקויי הקריאה, ומנגד – ההיגיון והסדירות בשגיאות שהם מבצעים, העלו בליאור דגן את שאלת המחקר. עוד עוסק המבוא בחשיבות שאלת המחקר ובסקירת פרקי המחקר.

  פרק 1 – נושא המחקר ומטרותיו

  הבהרת מושגי מפתח במחקר (סמנטיקה, תחביר, ידע תחבירי) ודיון בייחוד תהליך פענוח המילים בעברית בלתי מנוקדת

  פרק 2 – שאלת המחקר

  השאלה שהניעה את המחקר של ליאור דגן לגבי לקויי קריאה

  פרק 3א. – רקע מדעי: לשון

  פרק 3ב. – סקירת ספרות: לקויי קריאה

  פרק 4 – השערות המחקר

  פרק 5 – כלי המחקר

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי