מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

בניית ביטחון עצמי

כהורים, אנו רוצים לדעת שהילדים שלנו מכירים בערך העצמי שלהם, שהם מעזים לנסות, ובעיקר שהם מסוגלים להשתלב היטב גם בחברתם של ילדים שיפגשו לראשונה. במקביל, מבוגרים רבים מתמודדים עם אתגרים רבים המשפיעים על תפקודם בהיבט המקצועי והחברתי – וחווים כתוצאה מכך ירידה בביטחון העצמי. בהתאם, בניית בטחון עצמי היא הדרך לעזור להם לעשות זאת, אבל אין ספק שעבור רבים זהו אתגר של ממש. כשהם מתקשים בקריאה או בכתיבה, כשתרגילים בחשבון הופכים למשימה מורכבת במיוחד, כשלא יודעים כיצד להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז, גם תחושת הביטחון נפגעת. אלא שיש גם דרך אחרת, ואתם מוזמנים לאפשר לילדים שלכם לבנות את הביטחון העצמי או לשפר אותו בשיטת רבדים – שיטת העבודה הייחודית של ליאור דגן.

 

השפעותיה החיוביות של בניית ביטחון עצמי

בניית בטחון עצמי היא מטרה חשובה מאוד, ויש לה השפעות לא מבוטלות על תחומי חיים אחרים, בדיוק כפי שהיא מושפעת מהם לא פעם. למעשה, ניתן לזהות קשר בין ביטחון עצמי לבין:

 • מיומנויות קריאה והבנת הנקרא
 • יכולת הביטוי בעל פה ובכתב
 • יכולות מתמטיות והתמודדות עם בעיות

 

הביטחון העצמי של הילד משפיע עליו גם בכל הקשור למערכות היחסים החברתיות שלו, בהתנהלות שלו עם המורים ובמסגרות השונות לכל אורך הדרך. משום כך, בניית בטחון עצמי חייבת לקבל את מלוא תשומת הלב. ההשפעה ההדדית בין התחומים השונים לבין הביטחון והערך העצמי של הילד, זוהי ההשפעה שבה נתמקד בתהליך העבודה כולו. כך, תוך שהיכולות של הילד משתפרות בתחומי הקריאה והכתיבה למשל, גם הביטחון העצמי שלו עולה. לפתע הוא מדבר יותר בכיתה, מתקשר יותר עם החברים ולרוב הוא גם מביע את עצמו טוב יותר בבית. כמו כן, חיזוק הביטחון העצמי של המבוגרים תוך רכישת מיומנויות מתמטיות, יכולות קריאה וכן הלאה, משפיע רבות על התפקוד בעבודה ואף מִחוצה לה.

הזכרנו קודם את השפעת הפרעות הקשב על הביטחון העצמי – ייתכן שחלק מהקוראים מופתעים מכך, שהרי חלק מבעלי הפרעת הקשב מפגינים ביטחון עצמי מופרז. אך זוהי אשליה, ומה שנדמה כביטחון עצמי מופרז, הוא למעשה איתות מצוקה. ליאור דגן, שמכיר זאת לא רק מהמחקר ומהניסיון אלא גם על בשרו כלקוי מרחב, פיתח דרך ייחודית לבניית ביטחון עצמי מבוסס עבור בעלי הפרעת קשב.

בניית בטחון עצמי

בניית ביטחון עצמי בשיטת רבדים

שיטת העבודה שפיתח ליאור דגן הוכיחה לאורך השנים כי יש לה יכולת חשובה לבנות בשיטתיות את הביטחון העצמי של הילדים והמבוגרים כאחד. בעבודה נכונה המטופל מרגיש נינוח ופתוח יותר, הוא מביע ביטחון רב יותר, והיכולת שלו להביע את דעתו ואת עמדתו משתנה לבלי הכר. זוהי התרומה החשובה ביותר של שיטת העבודה, המותאמת אישית לכל אחד ואחד בדיוק לפי צרכיו ומידותיו.

שיפור ביטחון עצמי

לכאורה, זו לא אמורה להיות הפתעה מאוד גדולה. ילדים שמקבלים את הכלים הנכונים לשיפור יכולות הקריאה או לפתרון התרגילים בחשבון, הינם ילדים שמציגים גם ביטחון עצמי גבוה יותר – זאת לפי התפיסה המקובלת. התמונה, עם זאת, מורכבת יותר. לא ההצלחה בלמידה היא המרכיב המכריע בבניית הביטחון העצמי, כי אם התהליך שהילד עובר במהלך הלמידה. ילד שעובר תהליך מובנה ונכון, מתפתח למבוגר בעל ביטחון עצמי גבוה ומבוסס. שיפור ביטחון עצמי הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הלמידה. במבט מעמיק אפשר לראות קשר בל-יינתק בין הדברים, אף שאין זו, לצערנו, הגישה המקובלת. שיטת רבדים של ליאור דגן, במסגרתה נבנה המענה המרשים "ביטחון עצמי מבוסס",  מעניקה לילדים ולמבוגרים כאחד כלים משמעותיים ביותר, התורמים באופן חד, ברור ומדיד, לביטחון העצמי של המטופל ולתחושת הערך העצמי שלו. זוהי אחת המתנות הגדולות ביותר הנלוות לתהליך הייחודי הזה.

שיפור ביטחון עצמי

החשיבות העצומה של שיפור ביטחון עצמי

ילדים ומבוגרים מכירים את הרגעים הללו, בהם הם נבוכים, מבולבלים או פשוט לא בטוחים כיצד נכון לנהוג. שיפור ביטחון עצמי נשמע להם כמו חלום לנוכח הקשיים היומיומיים שהם חווים:

 • מתקשים להשתלב בסיטואציות חברתיות בקלות
 • מרגישים שהם רואים ואינם נראים
 • לא יודעים איך לגשת לאחרים ולפתוח שיחה
 • לא יודעים איך להשיג את המטרות שהציבו לעצמם

אלה הם רק חלק מהקשיים המאפיינים ילדים ומבוגרים בעלי ביטחון עצמי ירוד. במקרים רבים, חוסר הביטחון אף קשור לתחומי חיים אחרים. למשל, ילד שמתקשה להביע את עצמו בפני אחרים עשוי להתקשות גם ביכולת שלו להביע את עצמו בכתב בבית הספר, ואף בהסקת מסקנות מהטקסטים שהוא קורא. הקשרים הללו בלתי נפרדים, ומכאן שהתרומה לרכיב אחד עשויה לתרום גם לרכיבים אחרים. בעבודה נכונה, גם אם היא איננה מיועדת במקור לטיפול בביטחון העצמי – הילד עשוי לפתח את תחושת הערך העצמי ולנהוג אחרת, גם אם באופן בלתי מודע. מעבר לכך, נדגיש כי התקדמות מרשימה יכולה להתקיים בכל גיל – וכך גם לגבי מבוגרים.

 

שיפור ביטחון עצמי בשיטת רבדים

שיפור ביטחון עצמי הוא יעד מרכזי, גם אם במקרים רבים אין זה היעד שאנחנו מציבים במוקד תשומת הלב. שיטת רבדים של ליאור דגן כבר הוכיחה את ההשפעה העצומה שלה על היכולות של הילד והמבוגר בכל הקשור למיומנויות הכתיבה והקריאה, כמו גם ליכולותיו בחשבון. בנוסף לכל זאת, השיטה בנויה כך שהיא מאפשרת בנייה שיטתית ומדידה של הביטחון העצמי, וזוהי אחת ההשפעות החשובות ביותר על הילד והמבוגר ועל איכות חייהם. למעשה, שיטה זו מובילה לכדי יצירת ביטחון מסוג "ביטחון עצמי מבוסס" – דרך חיים אותה פיתח ליאור דגן.

שיפור בטחון עצמי בשיטת רבדים

בבניית ביטחון עצמי בשיטת רבדים מתקיימים השלבים הבאים:

 1. האדם (ילד או מבוגר) לומד להמליל באופן ברור ורהוט את תחושותיו, איכויותיו ויחסו כלפי עצמו.
 2. האדם לומד להתבונן במקרים/מצבים שונים בחייו באופן מושׂכל ולבודד מתוכם מאפיינים רלוונטיים.
 3. האדם בוחן מקרים/מצבים טובים בחייו ולומד לזהות את האיכויות שהפעיל בהם.
 4. האדם בוחן מקרים/מצבים רעים בחייו (לפי הגדרתו) ולומד לזהות אילו איכויות הוא לא הפעיל או הפעיל באופן שגוי בהם.
 5. האדם מלמד את עצמו בהנחייתי כיצד להפעיל את איכויותיו במידה הנכונה ובהקשר הנכון.

הערות:

 • יש ונדרש שלב מקדים, שבו האדם לומד להתבטא באופן רהוט באופן כללי. אינני מתכוון להתבטאות בפני אחרים בלבד, אני מתכוון ליכולת לבטא את מחשבותיך באופן רהוט, כך שגם אתה-עצמך תוכל להבינן בבירור. אין הדבר מובן מאליו כלל.
 • ייתכנו כמה שלבי ביניים שלא פירטתי כאן, וקיומם וּמִשְׁכָם שונים מאדם לאדם. גם השלבים המפורטים יכולים להתפרשׂ אצל אדם אחד על פני כמה שיעורים, ואצל אחר – שיעור אחד בלבד או אף פחות מכך.
 • אין עיסוק ב"תכונות שליליות", למעט במקרים שבהם האדם מוטרד מהן וזקוק לכך שנעסוק בהן. גם אז, הנחת היסוד שלי היא ש"התכונות השליליות" הן ביטוי לאי-הפעלה או להפעלה שגויה של אחת או יותר מהאיכויות.
 • עיקרון חשוב ביותר: אחרי כל שיעור חייבת להיות מידה מסוימת של התקדמות.

אני לא מקיים את התהליך עם אנשים שנמצאים על הרצף של: פיגור, מונגולואידיות, אוטיזם, אספרגר, PDD, מניה-דיפרסיה, OCD והפרעות אישיות אחרות.

התהליך מתקיים בהצלחה עם אנשים שנמצאים על הרצף של ADD ו-ADHD. התהליך עוזר מאוד בהתנהלות עם הפרעת הקשב.

חשוב: התהליך בשום פנים ואופן אינו מהווה תחליף לטיפול תרופתי. אינני מוסמך לענות על כל שאלה או לתת ייעוץ/חוות דעת בכל הקשר לטיפול תרופתי.

כל מי שרוצה לשפר את איכות חייו ואת התנהלותו יכול לפנות אליי, אך כאמור – לא לכל המקרים התהליך רלוונטי. במהלך 10-15 הדקות של השיחה הראשונה (לפני המפגש הראשון, אם יתקיים) אני יכול לדעת האם במקרה זה אני יכול לעזור או לא.

המפגשים יכולים להתקיים גם במקוון, דרך סקייפּ. עם זאת, ייתכן ובאחד משלבי התהליך תידרש לפחות פגישה אחת פנים אל פנים.

 

איך זה עובד בפועל, ומה הופך את התהליך לתהליך שכּיף לעבור אותו?

הסבר מפורט לכך, וסיפורי מקרה, יתווספו בהמשך.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

אלה דורפמן אזולאי

לאורך שנות עבודתי כמחנכת למדתי לסמוך מאוד על יכולות האבחון והזיהוי המאוד מדויקות של ליאור לגבי קושי/לקות למידה של תלמידים שפגש. תובנותיו סייעו לי לדייק את העזרה והתמיכה להן נזקקו התלמידים. אלו מהם שהתמזל מזלם, זכו לעבודה עם ליאור. עבודה זו שיפרה משמעותית את הבנת החומר וההבנה בכלל.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי