מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  בניית ביטחון עצמי בשיטת רבדים: אחת הדרכים לכך

  מגוון דרכים סלולות, נסללות ומשתכללות

  תהליך בניית ביטחון עצמי מבוסס בשיטת רבדים מתקיים בדרכים מגוונות. לאחר תהליך אַמְבֶּ"ר – אבחנה מדויקת בשיטת רבדים, ליאור דגן קובע איזו דרך מתאימה לתלמיד. ליאור מחזיק בידע נרחב ומעמיק בתחומים רבים, כמו גם ביכולת לקשר בין רכיבים מתחומים הרחוקים אלה מאלה. בנוסף, ליאור עצמו הגיע מביטחון עצמי קרוב לאפסי, לביטחון עצמי מבוסס. כישורים ומאפיינים אלה, בנוסף למחקר ולכישורי האבחנה שליאור ממשיך לשכלל, עומדים בבסיס עיקרון ייחודי בתהליך: התאמה מוחלטת של דרכי העבודה לתלמיד, ולעיתים – סלילת דרך חדשה.

  חשוב לציין: ישנם מקרים, שבהם אף אחת מהדרכים שביכולתו של ליאור לסלול, איננה מתאימה. מדובר במקרים שמאפייניהם חורגים מהכשרתו ומהשכלתו. שיטת רבדים מאפשרת לדעת זאת בשלב מוקדם ביותר, לפני תחילת התהליך עצמו.

  אחת הדרכים לבניית ביטחון עצמי בשיטת רבדים

  דרך זו מתבססת בעיקר על כישוריו והשכלתו של ליאור כמורה מומחה ללשון והבעה. בדרך זו מתקיימים השלבים הבאים:

  1. האדם (ילד או מבוגר) לומד להמליל באופן ברור ורהוט את תחושותיו, איכויותיו ויחסו כלפי עצמו.
  2. האדם לומד להתבונן במקרים/מצבים שונים בחייו באופן מושׂכל ולבודד מתוכם מאפיינים רלוונטיים.
  3. האדם בוחן מקרים/מצבים טובים בחייו ולומד לזהות את האיכויות שהפעיל בהם.
  4. האדם בוחן מקרים/מצבים רעים בחייו (לפי הגדרתו) ולומד לזהות אילו איכויות הוא לא הפעיל, או הפעיל באופן שגוי בהם.
  5. האדם מלמד את עצמו בהנחיית ליאור כיצד להפעיל את איכויותיו במידה הנכונה ובהקשר הנכון.

  שלבי ביניים והרחבות

  • יש ונדרש שלב מקדים, שבו האדם לומד להתבטא באופן רהוט באופן כללי. אין הכוונה להתבטאות בפני אחרים בלבד. מדובר ביכולת לבטא את מחשבותיך באופן רהוט, כך שגם אתה-עצמך תוכל להבינן בבירור. רבים מאיתנו מתקשים בכך.
  • ייתכנו כמה שלבי ביניים שלא פורטו כאן, וקיומם וּמִשְׁכָם שונים מאדם לאדם. גם בשלבים המפורטים יש מדרג ומגוון. הם יכולים להתפרשׂ אצל אדם אחד על פני כמה שיעורים, ואצל אחר – שיעור אחד בלבד או אף פחות מכך.
  • אין עיסוק בתכונות שליליות, למעט במקרים שבהם האדם מוטרד מהן וזקוק לכך שנעסוק בהן. לפי שיטת רבדים, התכונות השליליות מהוות ביטוי לאי-הפעלה או להפעלה שגויה של לפחות אחת מהאיכויות. אי לכך, ביכולתו של האדם לנטרל את השפעתן עליו ועל סביבתו.
  • עיקרון חשוב ביותר: אחרי כל שיעור חייבת להיות מידה מסוימת של התקדמות.

  הזמנה – והסתייגויות 

  כל מי שרוצה להתקדם בביטחון העצמי, בהתנהלותו ובאיכות יחסיו עם עצמו ובכלל, מוזמן לפנות לליאור. כאמור, ליאור מתאים את דרכי עבודתו לתלמיד בהסתמך על תהליך אַמְבֶּ"ר – אבחנה מדויקת בשיטת רבדים. התהליך בדרך המוצגת כאן מתקיים בהצלחה רבה גם עם ילדים ומבוגרים לקויי למידה ובעלי הפרעת קשב. במידת הצורך, מוקדש חלק מהתהליך להתנהלות עם לקות הלמידה או הפרעת הקשב.

  עיקרון ההסתייגות: התהליך אינו מתקיים עם אנשים שנמצאים על הרצף של: פיגור, מונגולואידיות, אוטיזם, אספרגר, PDD, מניה-דיפרסיה, OCD והפרעות אישיות אחרות.

  חשוב: התהליך בשום פנים ואופן אינו מהווה תחליף לטיפול תרופתי. ליאור אינו מוסמך לענות על כל שאלה או לתת ייעוץ/חוות דעת בכל הקשר לטיפול תרופתי.

  הערה: במקרים רבים המפגשים יכולים להתקיים גם במקוון, דרך תוכנות כגון skype או zoom.

  גישתו וכתביו של יאנוש קורצ'ק מהווים אחד מיסודותיה של שיטת רבדים. יתר על כן: המקור הראשוני לשיטת רבדים – המפגש של ליאור בגיל 16 עם "ילד הטרקלין" מאת קורצ'ק, ובמיוחד עם הפרק "על הדקדוק". ההתייחסות פורצת הדרך ללשון בפרק זה, זוהי ההשראה לדרך בניית הביטחון העצמי המוצגת כאן. 

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי