מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  לקות קריאה

  תחת צמד המילים "ליקויי למידה" מסתתרות לקויות שונות, ואחת המוכרות והנפוצות שבהן היא לקות קריאה. ילדים רבים, וגם לא מעט מבוגרים, מתמודדים עם הקושי בקריאה רציפה. חלקם קוראים לאט, אחרים מתקשים לחבר מילים למשפטים, ובמקרים רבים הם אף מתקשים להבין את הטקסט שזה עתה קראו. כל האמור לעיל קריטי, שכּן הקריאה משפיעה באופן מובהק על רכישת מיומנויות חשובות אחרות. היא משפיעה על יכולת הכתיבה, על כושר הביטוי, על פיתוח החשיבה ועל היכולות האקדמיות והמקצועיות של הילד בעתיד. לכך מצטרפת השפעה על היכולת להסתדר בחיי היום יום ובחברה. בעבודה אישית עם ליאור דגן, המתבססת על שיטת רבדים פרי פיתוחו, ניתן לזהות את הלקות באופן מדויק – ולייצר שינוי מהותי עבור הילדים והמבוגרים כאחד.  כמו כן, בזכות שיטה זו המטופלים יוכלו לרכוש ביטחון עצמי מבוסס, מושג ייחודי לשיטת רבדים, שאחד ממאפייניו הוא השאיפה, כמו גם היכולת, להתמודד עם הדבר המהווה קושי ולהתקדם בו.

  לקות קריאה

  כיצד נזהה לקות קריאה?

  כאמור, לקות קריאה עשויה להשפיע על הילד והמבוגר בדרכים שונות לכל אורך הדרך, וכדי לאפשר להם להתמודד עם הקשיים נדרשת בדיקה מדויקת ככל האפשר. למעשה, עוד בשלב מוקדם ניתן לזהות סימנים להופעתה של הבעיה, והנה כמה מהם:

  • קצב הקריאה של הילד או המבוגר איטי באופן ניכר.
  • במהלך הקריאה הוא "נתקע", קורא את ההברות בנפרד בלא לאחד אותן לכלל יחידת משמעות.
  • בכתיבה עצמה קיימות שגיאות כתיב רבות.
  • סיטואציה הכוללת קריאה גורמת לילד או למבוגר להתנהג במבוכה, בהתחמקות או בתוקפנות.

  סימנים אלה עשויים לאותת על קיומה של לקות קריאה. במסגרת תהליך הבדיקה של ליאור דגן, במפגש אישי עם הילדים או המבוגר ובעזרת הנכונים, ניתן לזהות לא רק את דרגת לקות הקריאה, אלא גם את הדרכים להתמודד עמה. הכלים הללו מאפשרים לשפר את מיומנויות הקריאה, כמו גם מיומנויות אחרות בתחום הלימודי ואף החברתי. חשוב להדגיש: ייתכן שיתברר כי אין לקות קריאה, והקשיים נובעים ממקור אחר – שיטת רבדים בנויה באופן המאפשר זיהוי ומתן מענה לגבי מגוון מקורות קושי. עם זאת, ישנם קשיים שאין להם מענה בשיטה – במקרה זה, ליאור דגן מיידע את האדם מיידית בכך, ובמידת האפשר אף מסייע לו במציאת גורם מקצועי רלוונטי אמין.

   

  לקות קריאה – בדיקה מקצועית

  ביצוע בדיקה מקצועית ותוכנית ליווי אישית יכולים להעניק לילד ולמבוגר את ההזדמנות לשפר באופן ניכר את כישורי הקריאה שלהם, ולחולל שינוי גדול לא רק ביכולת לקרוא ולהבין את הטקסט, אלא גם בתחומי לימוד אחרים, בתחום החברתי והמקצועי, ואף במישור הביטחון העצמי.

  לקות קריאה - בדיקה מקצועית

  קשיים בהבנת הנקרא

  לא פעם אנו נתקלים במורים שמספרים על הילד שיודע לקרוא מהר אבל מתקשה להבין את הטקסט, או על הילדה שפשוט לא מבינה את מה שהיא קוראת. קשיים בהבנת הנקרא אינם תופעה נדירה במיוחד, ובבתי הספר נמצאים היום תלמידים שמתקשים לפענח את הטקסטים שלפניהם. הם קוראים לאט יותר או פחות, מנסים להשלים מילים על בסיס היגיון בלבד, ואת התוצאה הזו הם לא תמיד מצליחים להבין. במקביל, לאורך השנים האחרונות יותר ויותר מבוגרים מתמודדים עם פערים ביכולות הבנת הנקרא שלהם – היבט המשפיע על הביטחון העצמי שלהם. עם זאת, בעבודה מדוקדקת ובליווי אישי ניתן לחולל שינוי של ממש. למעשה, שיטת רבדים של ליאור דגן כבר הוכיחה את היכולת שלה להשפיע על כישוריו של הילד והמבוגר כאחד, ובפרט על יכולותיו להבין את הנקרא.

  סימנים לקיומם של קשיים בהבנת הנקרא

  ילדים שמתמודדים עם קשיים בהבנת הנקרא נוטים להציג סימנים שמתריעים על קיומו של הקושי. למשל:

  • קשיים בהבנת הנשמע
  • קושי מהותי בביצוע הוראות והנחיות
  • קושי בהפגנת חשיבה ביקורתית
  • קושי בזיהוי מצבים חברתיים, ובהתאם – קושי חברתי
  • קושי בפתרון בעיות גם בחשבון

   

  קשיים בהבנת הנקרא

  לצד קשיים אלה, ילדים שמתמודדים עם קשיים בהבנת הנקרא חווים גם איטיות משמעותית בהכנת שיעורי הבית. חלק מהם נשארים בכיתה אחרי כולם כדי לסיים מטלות, ואחרים להפך – מנסים להתחמק מהן. באופן כללי נדמה למורים שהם לא מתאמצים או לא מבינים מה מבקשים מהם לעשות. אלא שילדים אלה בוודאי אינם חכמים פחות מאחרים, והם גם לא עצלנים או חסרי מוטיבציה. לעתים המצב אף הפוך: עקב הקשיים הם נדרשים להשקיע הרבה יותר מַשְׁאַבֵּי קֶשֶׁב, מחשבה ומאמץ, בדברים שלאחרים נדמים כפשוטים. כמה תסכול חש ילד (או מבוגר) כזה, כשאומרים לו: "פשוט תתאמץ יותר"…

  הקשיים בהבנת הנקרא מהווים התגלמות של קושי בסיסי ועמוק יותר. באבחנה מדויקת בשיטת רבדים מזוהים הקשיים הבסיסיים הללו,  והילד רוכש כלים להתמודד עמם. ההתמודדות עם הקשיים הבסיסיים מביאה לשיפור ניכר בכל התחומים. עוד נדגיש, כי העבודה בשיטת רבדים נעשית בראייה לטווח הרחוק. הטיפול באתגרים אלו מתבצע באופן המהווה חלק בלתי נפרד מבניית ביטחון עצמי מבוסס, והכישורים שהילד מפתח מלווים אותו בתחומי חיים רבים.

   

  קשיים בהבנת הנקרא – טיפול

  קשיים בהבנת הנקרא פוגעים בילדים גם בתחומים רבים אחרים. הם מתקשים יותר בסיטואציות חברתיות, במהלך השיעורים ובבית. באופן בלתי נמנע, אתגרים אלה משפיעים גם על תחושת הערך העצמי שלהם. בהמשך, הם הופכים למבוגרים החוששים להביע את עצמם לאור הקושי בהבנת הנקרא. בשיטת העבודה של ליאור דגן, עם תכנית המותאמת אישית לצרכיו של הילד והמבוגר כאחד ורק לאחר בדיקה מדויקת ומקיפה – המטופל יוכל לשפר את יכולת ההבנה שלו וכל תחום שעשוי היה להיפגע לאורך הדרך. כך ניתן לראות שיפור משמעותי הן ביכולות האקדמיות והן בכישורים החברתיים.

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי