מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  לשון: מערכת הפועל – ספיישלים!

  איך מוצאים בניין? הדרך המקובלת – להעביר לעבר נסתר ("הוא אתמול…"). כפי שראינו במאמר הקודם – יש מקרים שבהם השיטה הזאת בעייתית. אז לפני שמעבירים, בודקים האם יש לנו אחד מהספיישלים. כלומר: המקרים שבהם אפשר לדעת מהו הבניין מיד או כמעט מיד, בלי להעביר לעבר נסתר.

  בבקשה, קבלו את הסְפֵּיְשֶׁלִים

  1. פועל בן שתי אותיות בלבד – רק קל! (קל – בניין פָּעַל). צֵא, בֹּא, רָץ, עָף, סֹב, שֵׁב, כֵּן (כן, זה פועל!), עֵד, מַק, גַּש, רָב – כל אלה: רק קל! אין כאן יוצאי דופן.
  2. קובוץ (םֻ) – רק פֻּעַל או הֻפְעַל. ואיך מבחינים? פשוט: קובוץ בשורש – פֻּעַל. קובוץ לא בשורש – הֻפְעַל. ומה אם קשה לנו לזכור באיזה בניין הקובוץ בשורש? אין בעיה, כותבים "פֻּעַל" ו"הֻפְעַל" ובודקים. נראה אם אתם יודעים: מֻבְטָל, מְבֻטָּל, יְפֻרְסְמוּ, יֻקְפָּא, הֻשְׁבְּתָה, נְשֻׁחְרָר, שֻׁרְבְּבוּ, אֲפֻטַּר, תְּקֻדְּמִי, תֻּקְדַּם, תֻּפְרַדְנָה, מְקֻבָּלוֹת, שֻׁלַּבְתֶּם.
  3. םָםוּם – רק קל! זהו משקל פָּעוּל, הלא הוא הבינוני הסביל של בניין קל. דוגמאות: חָשׁוּב, נָתוּן, כָּתוּב, נָהוּג, לָעוּס, דָּפוּק, פָּזוּר, שָׁטוּחַ, דָּהוּי, יָדוּעַ. אם המילה מופיעה בצורת הנקבה, הרבים או הרבות – מה הבעיה, נעביר ליחיד: אֲבוּדָה – אָבוּד; רְקוּמִים – רָקוּם; צְמוּדוֹת – צָמוּד. חשוב: לא לנסות להעביר כאן לעבר!!! אם תנסו להעביר לעבר, ייתכן שתאבדו את הדרך ותגיעו לבניין אחר. מה גם שצורות העבר של חלק מהפעלים הללו אינן תמיד זמינות, ולפעמים גם לא ממש קיימות.

  יש עוד ספיישלים, אבל שלושת אלה הם המהירים ביותר.

  דוגמה שמעלה עוד שאלה

  דוגמה לבעייתיות בהעברה לעבר – למשל, "המקום פָּנוּי" (או, אם כבר ספיישלים: "מי פנוי ב…"?). הוא אתמול… פּנָּה ב-פִּעֵל, לא? או הִתְפַּנָּה ב-הִתְפַּעֵל? אולי פָּנָה ב-קַל? מה פתאום פנה, איך "עשה פניה" קשור ל"פינה את המקום"? אבל… הבניין הוא אכן קל.

  איך זה ייתכן? אל דאגה: מאמר על החיים-משלהם שמסדרים לעצמם היצירים הלשוניים, ואיך הם מלגלגים על הניסיונות שלנו לְמַשְׁטֵר וּלְמַסְגֵּר וּלְמַסְדֵּר אותם לפי "ההיגיון" – בקרוב.

  לא לשכוח, עיקרון ההסתייגות

  עיקרון חשוב בשיטת רבדים – עיקרון ההסתייגות. גם כאן: מה קורה אם אף אחד מהספיישלים האלה לא פנוי? מה אם יש לנו יותר משתי אותיות, אין לנו קובוץ ולא שורוק?

  אז יש תהליך מציאת בניין – שיטת ההצבה. יעודכן בקרוב.

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי