מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים

  מהו תהליך לִיבֶּ"ר?

  זהו תהליך המתקיים בעקבות תכנית סדורה ומפורטת, הנכתבת בידי ליאור דגן לאחר פגישת אַמְבֶּ"ר – אבחנה ייחודית בשיטת רבדים (הסתייגות: במקרים מסוימים אַמְבֶּ"ר איננו נדרש). התכנית מפורטת – אך גם גמישה ומזמנת מקום רב לספונטניות ולצרכים שעשויים לעלות במהלך התהליך.

  תהליך הלמידה הוא כזה, שמאפשר לראות את שלבי ההתקדמות. ליאור דגן מנחה את ההורים (או את התלמיד עצמו, במקרה של תלמיד מבוגר) כיצד לזהות את ההתקדמות ההדרגתית של הילד.

  באילו תחומים מתבצע התהליך, וכיצד?

  ליאור דגן מקיים לִיבֶּ"ר במגוון תחומים – לימודיים ושאינם לימודיים: בניית ביטחון עצמי, מתמטיקה, לשון, שימוש נכון בשפה, הבנת הנקרא, כישורים חברתיים, הבעה בכתב ובעל פה ועוד.

  בתחתית הדף – דוגמאות לתהליכי לִיבֶּ"ר כפי שליאור מציג בפני ההורים והמורים. חשוב לציין: הדוגמאות מציגות את המכתבים בעילום שם ובמקוצר. מה שההורים והמורים מקבלים הוא כמובן מקיף יותר.

  ערך מרכזי בתהליך לִיבֶּ"ר: הקשר בין ידע והשכלה למחשבה ורגש

  המילה לִיבֶּ"ר, לבד מהיותה ראשי התיבות (אגב, ראשי תיבות זו אחת התרומות של העברית לתרבות האנושית), מרמזת על הגזע הלטיני liber, שענפיו הם: liberty – חירות; library – ספרייה. חירות המחשבה, החירות להרגיש ולהיות אתה-עצמך, בד בבד עם השכלה ועושר מחשבתי ורגשי, המבוטא בספרייה, ביתם של ספרים רבים ושונים – כל אלה מהערכים שבשיטת רבדים. (הערונת: בשפות השמיות יסוד משפחת מילים מכונה "שורש", ובשפות לטיניות – "גזע")

  שני הספרים האלה מומלצים ביותר. ולענייננו: שניהם קושרים באופן ברור בין ספרים וסיפורים, לבין החירות לחשוב ולהרגיש את מחשבותיך ותחושותיך האמיתיות. ההתקדמות בתהליך נעשית גם בעזרת ספרים אלה וספרים בכלל, ובמיוחד בעזרת כישוריו של ליאור כמספר סיפורים; כן, גם בהוראת לשון, מדעים ומתמטיקה.  

  קשר רציף עם ההורים: שקיפות ושיתוף

  בתהליך לִיבֶּ"ר מוקדש מקום מיוחד לשקיפות ולשיתוף ההורים. השיעורים מוקלטים, והגישה להקלטות – בלבדית להורים.

  שני עקרונות חשובים בשיטת רבדים – עיקרון ההסתייגות ועיקרון כבוד האדם: אין הקלטה במקרים של התנגדות, ולוּ מזערית, מצד התלמיד.

  בתמונות המסך שלפניכם ניתן לראות את השקיפות,את השיתוף ואת הקשר הרציף עם ההורים והמורים, כמו גם את ההצלחות שבתהליך ואת הערכים המשתקפים בו.

  לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים - המלצות 1

  לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים - המלצות 2

  לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים - המלצות 3

  הערכים הלימודיים והאישיים: הרחבת אופקים, קישור בין תחומים, ראייה מערכתית, אמון, התמדה, שקיפות, כבוד לילד (יאנוש קורצ'ק!), התייחסות לתלמיד כאדם לצד ההישגים הלימודיים, נחישות, למידה כבילוי, דיוק, שאיפה להשגים, תמיכה בהורים, קשר רציף עם ההורים והמורים, הומור, הוקרת המאמצים והאמון של התלמיד והוריו.

  דוגמאות נוספות לתהליכי לִיבֶּ"ר תצורפנה לדף זה בקרוב.


  ילדה שהתקשתה בהבנת הנקרא ובמיומנויות למידה

  תהליך עבודה עם ילדה בביה"ס היסודי – מתואר במכתב ששלח ליאור דגן לצוות המורים. במהלך התהליך הלימודי הילדה חוותה שיפור במתמטיקה, בהבנת הנקרא, וגם מבחינת היחס שלה ללימודים, ואף לעצמה ולחיים בכלל.

  נחום: בנייה יזומה של ידע לשוני כמענה להיעדר ידע אמפליציסטי

  ידע אמפליציסטי – מושג לא מוכּר לרבים מאיתנו, אך חשיבותו עצומה בהתייחס ללמידה וגם לתפקוד בחיי היום-יום. במכתב שלפניכם מוסברים המושג ומשמעות היעדרו. עוד מתואר במכתב זה כיצד ליאור דגן בנה, בשיטת רבדים, את הידע של הילד, כך שמצבו השתפר בתחום הלימודי והחברתי.

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי