מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  "חייב לבוא ממנו"? לא! אמיתות מוחלטות בתהליך בניית ביטחון עצמי מבוסס

  בתחילתו של תהליך בניית ביטחון עצמי – אנו חייבים שתהיינה לנו הנחות יסוד שאנו בטוחים בהן. הקטע הבא מסביר זאת:

  "באמת שאני כבר לא יודעת מה לעשות – איך אני יכולה להגיד להם לא לצחוק עליו – אם הוא בעצמו בא ומתחיל לעשות צחוק מעצמו?! הם אומרים לי – 'אבל הוא רוצה את זה,' ואני רוצה לומר להם שזה לא נכון, אבל – זה נכון… לפעמים הוא ממש 'נדבק' אליהם וממש מזמין אותם ללעוג לו!" 

  המורה ההיא, נקרא לה אסנת, באמת הייתה משקיענית במיוחד, מהמורות שעושות הכול למען התלמידים שלהן. אבל עם גדי (שם בדוי) היא כבר הייתה באפיסת כוחות. "רע לי להגיד את זה – אבל אולי כבר לא צריך להיות אכפת לי. אולי אני צריכה לתת לילדים לצחוק עליו אם זה מה שהוא רוצה."

  "ובאמת, מדוע לא?" שאלתי. 

  "כי לא! כי זה הורס אותי לראות את זה! זה כל כך…"

  "רגע," הרשיתי לעצמי לקטוע אותה, "הבעיה היא שזה 'הורס אותך', שזה קשה לך, או ש…"

  "אתה צודק," היא נאנחה, "וזה בדיוק מה שהיועצת אמרה לי. לי קשה לראות את זה, אבל הוא רוצ…"

  "סליחה," קטעתי אותה שוב, "לא יכול להיות שאני צודק, כי לא הבעתי שום עמדה. התחלתי לשאול: האם הבעיה היא שזה קשה לך אישית? ואני מבקש שתקחי לך לפחות דקה לפני שתעני."

  כעבור דקה, אסנת אמרה לי כך:

  "זה לא שזה קשה 'לי'. זה רע. אובייקטיבית מה שהולך שם בהפסקות זה רע. זה איום ונורא. וזה שגדי הוא זה שאומר להם 'תראו איך אני…' וממש מזמין אותם ללעוג לו – לא הופך את זה לפחות רע."

  "את צודקת. ובואי נבחן את מה שאמרת קודם – 'אולי אני צריכה לתת לילדים לצחוק עליו'. מה דעתך?"

  "בשום פנים ואופן לא! אבל… תראה, דיברתי עם היועצת, ויש לה הרבה ניסיון, היא אומרת שזה חייב לבוא ממנו, ואם זה לא בא ממנו, אז…"

  "בואי נעצור כאן, בבקשה," אמרתי לה, "המצב הזה מאוד מתעתע, אבל אנו נתמודד אתו ונבין אותו באופן מוחלט. קודם כל נברר מהן האקסיומות שנובעות מהערכים שלך."

  ביררנו, והגענו לנקודות האלה:

  1. לצחוק על מישהו, ללעוג לו, להתעלל בו פיזית או מילולית, להפוך אותו (או אותה) לקורבן – זה רע. 
  2. אסנת איננה מוכנה שדברים כאלה יתרחשו בכיתתה. 
  3. לפעול למען שינוי המצב הזה – זוהי חובתה של אסנת, כמורה, וחובתו של ליאור, כמורה שעובד עם גדי בבניית הביטחון העצמי. 
  4. היועצת טועה. שום דבר לא "חייב" לבוא משום מקום. מי שחייב לפעול – אנו, המורים. 

  אלה הם הדברים המוחלטים, שלגביהם אין מקום לוויכוח. וכשנקודות המוצא ברורות לנו, אנו יכולים להתחיל להבין מאין נובעים הדברים המבלבלים, להתמודד איתם  – ולהביא לשינוי מוחלט של המצב. 

  התהליך עם גדי היה ממושך. הוא כלל עבודה פרטנית שלי עם גדי, הדרכה מקיפה לאסנת לגבי עבודה עם גדי ועם ילדי הכיתה האחרים, ועבודה רבה שלי עם הוריו של גדי ותמיכה בהם ברגעי השבירה. ואם ייצא לכם להכיר את גדי היום, בוודאי תתקשו מאוד להאמין שפעם הוא היה הילד שהקטע הזה נכתב עליו. 

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי