מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  הקניית קריאה

  אנו לומדים לדבר באופן טבעי, ונראה כי אין לאיש ספק שמדובר ביכולת שיש לכל אדם מגיל צעיר מאוד, למעט מקרים מיוחדים. מנגד, כישורי שפה אינם טבעיים לנו, והיכולת לזהות סמלים גרפיים וצלילים הנלווים אליהם היא יכולת שמחייבת לימוד יסודי ומעמיק. זוהי המהות הכללית של הקניית קריאה, תהליך שבו הילדים לומדים את האותיות ואת הצלילים, את החיבור למילים ולמשפטים, ואת הקריאה הרציפה. במקביל, נדגיש כי התקדמות בתהליך הקריאה ולמידתה יכולה להתרחש בכל גיל – וכך גם עבור מבוגרים. לכן, נציין כי גם כאשר מתגלים קשיים בתהליך, למשל במצב שבו קיימת לקות קריאה, אין מדובר בגזירת גורל. שיטת רבדים אותה פיתח ליאור דגן, היא שמאפשרת לילדים ולמבוגרים לגבור על הקשיים, לעמוד באתגרים ולשפר באופן משמעותי את יכולת הקריאה.

  הקניית קריאה

  הקניית קריאה והקשיים הנלווים לכך

  בעוד הקניית קריאה מתבצעת בשלב מוקדם יחסית, ילדים רבים עשויים להגיע לכיתות מתקדמות יותר כשהם עדיין מתקשים בקריאה. במצבים אלה חשוב לבצע בדיקה שתאפשר לנו לזהות מהו הקושי של הילד:

  • האם הילד מזהה את האותיות ואת הצלילים שהן מייצגות?
  • האם הילד מצליח לקרוא – אבל בקצב איטי מאוד?
  • האם הילד נתקע בכל מילה, מפצל אותה להברות ומתקשה לחבר ביניהן?
  • האם הילד מסכים לקרוא או מתנגד לכך גם בבית הספר וגם בשעות הפנאי?

  שאלות אלה ואחרות עוזרות לנו להבין את הקושי הקיים, וזהו חלק בלתי נפרד מתהליך הבדיקה. כדי לאפשר הקניית קריאה ברמה גבוהה, וכדי שהילד יוכל להבין טקסטים ולשפר בהתאם גם מיומנויות אחרות (כמו כתיבה והבעה בעל פה), חשוב לזהות את רמת הקריאה הנוכחית, את הקשיים ואת המכשולים שבדרך. רק כך ניתן לאתר פתרונות מתאימים ולתכנן מסלול נכון וייעודי עבור הילד, בהתאמה מושלמת לצרכיו, לרמתו וליעדים שאליהם נרצה להגיע. במקביל, נציין כי קשיים בקריאה עלולים להתגלות גם בשלבים מאוחרים יותר. אכן, מבוגרים יוצאים לשוק העבודה כאשר הם מתמודדים עם בעיות בביטחון העצמי – לאור האתגר בקריאה. שיטת רבדים, פרי פיתוחו של ליאור דגן, משלבת את הקניית הקריאה עם בניית ביטחון עצמי מבוסס (מושג זה מבטא התייחסות לביטחון העצמי שהיא מעמיקה מזו המקובלת, ואף יישומית יותר). הדבר מסייע למטופלים על הצד הטוב ביותר.

  הקניית קריאה לילדים ומבוגרים

  הקניית קריאה לילדים ומבוגרים

  הקניית קריאה היא צעד קריטי עבור ילדים ומבוגרים, והיכולת להציע כלים פרקטיים ונכונים לשיפור המיומנויות שלהם מהווה אחת האיכויות המייחדות את עבודתו של ליאור דגן. בתהליך שהוא גם מעמיק וגם מהנה, המתנהל בשקיפות מלאה ובשיתוף פעולה מלא, ניתן לשפר באופן ניכר את כישורי הקריאה, הכתיבה וההבעה.

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי