מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  גישתו של יאנוש קורצ'ק

  יאנוש קורצ'ק

  מי מכם שיצפה בראיון עם אנשים שהיו בילדותם בבית היתומים של יאנוש קורצ'ק, או שיקרא מזיכרונותיהם, בוודאי יראה בכמה ערגה וגעגועים הם מדברים על תקופה זו בילדותם.

  איך התרחש הפלא הזה? איך זה שבבית יתומים, עם ילדים שחלקם הגיעו מהרחוב וחלקם הגיעו לאחר שחוו אובדן או אלימות או טראומות שונות, ובחלק מהזמן כבר בגטו בשליטת הנאצים, הצליח קורצ'ק להעניק לילדים ילְדוּת שלאחר שנים הם נזכרים בה בשמחה כזאת?

  השאלה הזאת לא נתנה לי מנוח, ודרבנה אותי לחפש חומר על קורצ'ק ועל דרכו. קראתי שוב ושוב בכתביו של קורצ'ק – הן העיוניים, הן הספרותיים למבוגרים והן הספרותיים לילדים: "איך לאהוב ילד", "הנער העקשני", "סיפורי הקייטנות", "כתבים פדגוגיים", "כאשר אשוב ואהיה קטן", "ילד הטרקלין" ועוד. בקטע הראיון הזה אני מספר מעט על ההשפעה של הספר הזה על חיי ועל דרכי עבודתי:

  לבד מההנאה והעונג שבקריאה, מצאתי המון דרכי התבוננות מפתיעות, רעיונות נועזים וגישות החורגות מהמקובל – לא רק בתקופתו, אלא גם בתקופתנו. על שמץ מכך כתבתי כאן. למדתי על המשמעות המעשית של כבוד לילד וכבוד לאדם באשר הוא אדם, למדתי איך להקשיב נכון, איך לתת מקום לרגשותיו של האחר, ואיך לזהות מתי מישהו זקוק שיקשיבו לו גם אם הוא מנסה להראות את ההפך.

  עיקרון חשוב במיוחד שלמדתי, ואני מפעיל אותו בעבודתי עם ילדים ומבוגרים, כמו גם בחיי היום-יום שלי – כבוד לאי הידיעה. ואני אמנם קטונתי, ובכל זאת אני מרשה לעצמי להרחיב: כבוד לאי-הידיעה ולאי-ההבנה. מדובר בעיקרון שיישומו באופן הנכון אינו תמיד פשוט, ויש בו פוטנציאל לחולל שינוי של ממש בחיים, בפירוש כך. שילוב כמה עקרונות של קורצ'ק יכול לשפר באופן מהפכני את התייחסותו של אדם לעצמו ואת היחסים בינינו לבין הסובבים אותנו.

  גם לגבי תחומים בסיסיים יותר של ההוראה – למשל איך להסביר חומר באופן מובן ומעניין, אפשר למצוא רעיונות מפתיעים ויסודיים אצל קורצ'ק. אני מרבה ליישמם בהרצאות, בשיעורים פרטיים במתמטיקה, בשיעורים פרטיים בלשון ובמקצועות אחרים.

  לא כל העקרונות והרעיונות שמצאתי אצל קורצ'ק כתובים אצלו במפורש. לרבים מהם הגעתי דרך השוואות בין סיטואציות שונות בספריו ובעדויות על התנהלותו עם הילדים בבית היתומים. הדבר לא היה פשוט, מכיוון שרבים מהעקרונות הם מורכבים, מה גם שקורצ'ק עצמו הִרְבָּה לשנות את דעתו ולהתלבט לגבי דרכיו ושיטותיו.

  יש לי כיום הזכות גם ליישם את דרכיו של קורצ'ק וגם להנחילן למורים, להורים ולכל מי שרוצה להיטיב עם חייו ועם חיי היקרים לו.

  מאמרים שמראים היבטים מפתיעים בגישתו של קורצ'ק – יעלו לדף זה בקרוב..

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי