מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  בלי קלישאות!

  לפני שנים כתבתי על הוויכוח שהיה לי עם מטפלת זוגית, "מומחית ליחסים זוגיים מאושרים". היא פרסמה כתבה שכותרתה: "אם לא היית נותנת לי – לא הייתי מתעלל בך!" בכתבה הוצג בעל מתעלל, מתעלל-מתיילל, שמספר כמה קשה לו עם זה שאישתו, כלשונו "נותנת לי להיות אלים, לא מתנגדת." אותה "מומחית" כתבה: "כל מילה! ממש כל מילה!". בין התגובות המשתפכות ובין ההערצה לדמעות התנין שלו, בלטה התגובה שלי – הוקעתי בחריפות את הגישה בכתבה, ואת ה"כל מילה!" הזה. התגובה שלי הייתה ארוכה למדי, ו"המומחית" השיבה לי בקצרה: "צריך שניים לטנגו. זה מה שיש לי לומר."

  על כך שדימוי הטנגו הוא אווילי, שהרי לא מדובר בשניים המתעללים זה בזה בתיאום, כבר כתבתי כאן. והפעם אני רוצה להתמקד במשהו אחר. עצם זה ש"המומחית" משתמשת בקלישאה שגורה, גם אִלו הייתה הקלישאה מתאימה – זה נורא ואיום.
  מה שאגיד כעת נכון לכל אנשי המקצוע באשר הם, אם כי כל הדוגמאות הן מתחומי או מתחומים המשיקים לתחומי:

  כאשר אנו כאנשי מקצוע מדברים עם הורים על הילד שלהם, עם בני זוג על היחסים ביניהם, עם נער או עם תלמיד בוגר על דרכי התמודדות עם לקות למידה, גם כאשר אנו מפרסמים מאמר או תגובה בעניין הקשור בתחום שלנו, אז –
  לא נשתמש בקלישאות ולא בדברים "ברורים". אנו נראה מעבר לקלישאות, מעבר למוכר ולשגור ולידוע. בן השיח שלנו איננו מצוי בתחום המומחיות שלנו, ואיננו יודע באילו מקרים הגישה "הרגילה" מתאימה, וגם כשהיא מתאימה – אין לו דרך לדעת מהם הסייגים לגישה השגורה, ומה במקרה הספציפי שלו חורג ממנה.

  כשאני מדבר עם הורים על בניית ביטחון עצמי, למשל, המון פעמים תגובתם היא בסגנון: "כן, ברור, הציונים שלו יעלו ואז הביטחון שלו יעלה." זוהי הגישה השגורה, הקלישאתית. אני כאיש מקצוע חייב להעמיד את הדברים על דיוקם: "לבנכם," עליי להבהיר להורים, "יש בעיה של ביטחון עצמי בלתי מבוסס – זה חורג מעניין הציונים. ההצלחה בלימודים אכן תתרום לביטחון העצמי שלו, אך לא זה מה שיבנה את הביטחון העצמי המבוסס של בנכם. בניית הביטחון העצמי המבוסס תיעשה במשולב עם הקידום הלימודי."

  גם בשלבים מתקדמים של עבודתי עם הילד, יש ולהורים קשה מאוד לעשות את ההפרדה, והם יכולים לומר: "כן, הציונים שלו טובים עכשיו, אז ברור שהביט…" – וכאן אני קוטע אותם בנועם, ושוב מעמיד את הדברים על דיוקם. אני מבהיר מה הביא להתקדמות בלימודים, מה הביא להתקדמות בביטחון העצמי, ומהו הקשר בין הדברים. חשוב מאוד שההורים יידעו מהי הדרך שהילד עושה בכל אחד מהתחומים האלה, מה התרומה של שיתוף הפעולה שלי עם הצוות החינוכי בכל אחד מהתחומים, ופעמים רבות – מהי התרומה של השינוי שהם עשו כהורים. אם אתרשל ואכלול הכול בתוך אותה קלישאה – "הציונים עלו אז הביטחון עלה" – הילד, צוות המורים וגם ההורים עצמם, לא יקבלו את ההערכה שהם ראויים לה.

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי