מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

  "אני צופה בשיעורים שלכם ולא מפסיקה להתפעל מחני"

  "אם תגיד לדג לטפס על עץ, הוא יחשוב שהוא טיפש," אמרה לי המורה היקרה של חני (שם בדוי), "אתה בטוח מכיר את הפתגם הזה. אני דורשת ממנה רק מה שהיא מסוגלת, רק מה שמתאים לנטיות הלב שלה. כשמגישים עבודה בקבוצה, למשל, היא מציירת, וזאת ההשתתפות שלה. היא מציירת נהדר! אז לחפש חומר, לעשות את ההפרדה עיקר-טפל, לנסח, אפילו לעשות קופּי-פּייסט מהוויקיפדיה – כל הדברים האלה קשים לה. היא אוהבת לצייר, ליצור, לשיר, לנגן. אז… לא כל כך נעים להגיד, אבל אני מאוד מודאגת מזה שהיא תתחיל ללמוד אצלך עכשיו. המחנכת הקודמת שלה ניסתה בכוח 'ליישר אותה' לפי מה שמקובל. יצא מזה רק תסכול ומצב רגשי איום של חני, הכול מהתסכול. אצלי היא עושה רק מה שהיא מסוגלת ומה שמתאים לה, וכבר אין תסכול ואין בעיות התנהגות ואין התפרצויות בכי. אז אומרים שהיא 'מוותרת לעצמה' – אני קוראת לזה 'יודעת את נטיות ליבה'. עכשיו אתה תנסה בכוח 'ליישר אותה' לפי הנורמות של הבנת הנקרא… אני חוששת מאוד שכל התסכול יחזור."

  נפלא לדבר עם מורה שכל כך דואגת לילד – גם אם דרכה שונה משלי. "את יכולה להסיר דאגה מליבך," אמרתי לה, "לא אעשה עם חני שום דבר שהוא מעבר ליכולתה. אעבוד איתה באופן מדורג מאוד, ואשמור על קשר רציף ותיאום מלא איתך. לגבי 'מה שהיא מסוגלת' – לפי האַמְבֶּ"ר (אבחנה מדויקת בשיטת רבדים) שערכתי לה, היא מסוגלת בהחלט לכל הדברים שנראה שאיננה מסוגלת להם. לגבי נטיות הלב שלה, היצירתיות, שמחת היצירה – שום דבר מזה לא ייפגע ולא ייפגם. ואמנם חני תתמודד, בתמיכתי, עם קשיים – אבל אבנה זאת באופן שלא ייצור תסכול."

  כל זה היה בשיחתנו הראשונה. וכבר בשלבים הראשונים של התהליך, כשהמורה, באישורם ואף בברכתם של חני והוריה, צפתה בהקלטות השיעורים – היא ראתה עד כמה חני אכן מסוגלת לכל הדברים שנראה כאילו הם מעבר ליכולתה. חשוב: פתגם הדג והעץ איננו מופרך, ויש ילדים ומבוגרים שאכן אינם מסוגלים, מסיבות שונות, לדבָר כזה או אחר; אך לא זה היה המקרה של חני. 

  כפי שאותה מורה יקרה דאגה ליצור עבור חני מרחב בטוח לפני תחילת העבודה איתי, כך שיתפה איתי פעולה בשינוי הגישה ובתמיכה שחני נזקקה לה. והיום, זמן רב אחרי התכתובת שבתמונה, חני יודעת היטב מהם כישוריה ויכולותיה, וגם – ממשיכה ומוצאת כיוונים חדשים בשירה וביצירה. 

   

  רוצים ללמוד באווירה אחרת?

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


   הממליצים שלנו

   איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

   ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

   רונית ל.

   ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

   איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

   ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

   אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

   מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

   לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

   הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

   אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

   ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

   לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

   אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

   אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

   ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
   חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי