מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

מורה פרטי להוראה מתקנת

על מנת להצליח ללמד אנשים בעלי לקות למידה כזו או אחרת (ובמקרים מסוימים: לעזור להם לחולל שינוי של ממש בהתנהלותם ובהתייחסותם לעצמם ולסביבתם), המורה חייב להאמין בדרכּו, לאהוב אותהּ, ולהתנהל בה בהקפדה ובמקצועיות ללא פשרות. זאת במיוחד, כאשר התלמידים מתפרשׂים על פני קשת רחבה של גילאים: ילדים, בני נוער ומבוגרים, אשר הסתתרו זמן רב מאחורי מסכות שונות על מנת שלא להתעמת עם הלקות, שהרי לא ידעו שיש דרכים להתמודד איתה, או שלא היו מודעים כלל לקיומהּ. בקטע המצולם הבא, ליאור מבהיר את הבסיס לכך:

חשוב לציין: הדברים נכונים לגבי אלימות והתנהגויות שליליות הנובעות מאי-התמודדות עם לקות/קושי. אין להחילם על אלימות והתנהגויות שליליות הנובעות מגורמים אחרים.

ליאור דגן הגיע לתחום לקויי הלמידה בראש ובראשונה עקב היותו לקוי למידה בעצמו – לקוי זמן ומרחב. ליאור ביצע מחקר פורץ דרך במסגרת עבודת הגמר של התואר השני (תזה), מחקר שכותרתו: הפעלת ידע תחבירי, סמנטי ומורפולוגי בעת פענוח מילה בכתב עברי בלתי מנוקד הנתונה בהקשר, בקרב לקויי קריאה, מושווי גיל כרונולוגי ומושווי גיל קריאה. המחקר עסק בגורמים המבחינים בין לקויי קריאה לקוראים תקינים, בהנחיית ד"ר אורן לם ופרופ' עירית מאיר ז"ל.

ליאור דגן מחזיק בתואר ראשון (B.A) בלשון עברית ובהיסטוריה של המזרח התיכון מאוניברסיטת חיפה, תואר שני (M.A) בלשון עברית עם התמחות בלקויי קריאה, מטעם החוג ללשון עברית והחוג ללקויי למידה באוניברסיטת חיפה. בנוסף: תעודת הוראה והתמחות בהוראה לבגרות בלשון עברית מטעם סמינר אורנים. לכך מתווספות השתלמויות מקצועיות-חינוכיות בתחומים שונים: לשון והבעה, אסטרטגיות למידה, שיטות הוראה חדשניות, הבנת מצוקות של בני נוער והתמודדות עמן, ועוד.

ליאור דגן, יזם ומפתח שיטת רבדים, מלמד ועובד עם אנשים בעלי לקויות למידה משנת 1996 במסגרות שונות, כאשר במהלך השנים, תוך כדי עבודה, ניסיון ולמידה, פיתח ושכלל דרכי הוראה ורעיונות, וגילה כי הם תורמים גם לעבודתו וגם לעבודתם של המורים שבסביבתו. ב-2005 החל לאגד את רעיונותיו, במצורף לעבודת המחקר שביצע באוני' חיפה ולחקירה עצמאית בכתבי יאנוש קורצ'ק, ובנה את שיטת רבדים.

במהלך עבודתו בשיטת רבדים, קיבל ליאור משובים מפתיעים – מורים אמרו שהם רואים שינוי קל לטובה בביטחון העצמי של התלמידים. הדבר הביא את ליאור לחקור את הקשר בין השיטה לבין הביטחון העצמי. בהיותו אדם שבנה את הביטחון העצמי שלו בעצמו, והעביר את עצמו תהליך בניית ביטחון עצמי (הדבר קשור בלקות ובהשפעתה על חייו), יצר ליאור קשרים בין שיטת רבדים ומאפייניה, לבניית ביטחון עצמי. תחום זה הפך מרכזי בעבודתו עם תלמידים ומורים.

הניסיון של ליאור דגן

ההכשרה וההשכלה הרשמיות של ליאור דגן

בין הפעילויות של ליאור דגן במהלך השנים ניתן למצוא:

  • הוראה בבתי ספר – לימוד והכנה לבגרויות עם דגש על לשון, מתמטיקה ואנגלית והוראת השפה הערבית מדוברת וספרותית (תיכון הרדוף, הישיבה התיכונית אביר יעקב בנהריה, בפרויקט "קדם עתידים", פרויקט "קבוצות לומדות" במתנ"ס בקריית טבעון)
  • ניהול והדרכת צוותי מורים – הכשרה והדרכה בעבודה מול תלמידים בעלי לקויות למידה, וילדים בעלי מוגבלויות שפתיות שונות כגון ילדי פליטים, ילדי צד"ל וכו'. ליווי צמוד לאנשי הצוות ולתלמידים עצמם. (תיכון הרדוף, בביה"ס היסודי רמת אביב ג', תיכון אזורי "גליל מערבי")
  • בניית תכניות למידה לתלמידים בעל לקות למידה – בניית מערך שיעורי תגבור תוך דגש על מקצועות המתמטיקה, היסטוריה, לשון ואזרחות. (בבי"ס "ברנקו–וייס מרום הגליל", בי"ס תיכון (חט"ע) לנוער בסיכון, בית רות)
  • סיוע למבוגרים ולסטודנטים בעלי לקות למידה – מיומנויות כתיבה ומיומנויות אקדמיות כגון: קריאת מאמר, התכוננות למבחן, חיפוש חומר לעבודה, כתיבה אקדמית, שימוש באינטרנט ובמחשב בכלל, וכו' (אוניברסיטת חיפה, "רום פרט צפון", מכינה קדם אקדמית ייחודית ללקויי למידה מעל גיל 18)

מורה פרטי להוראה מתקנת - ליאור דגן

היתרונות שלנו

קישור בין תחומי ידע מגוונים

ניסיון אישי כלקוי למידה

התעדכנות מתמדת במחקר

מציאת הנתיב לליבו של האדם

הגעה להתקדמות משמעותית

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:

מורה פרטי להוראה מתקנת מקצועי

את הקושי שחווה הילד בבית הספר ניתן להסביר בדרכים רבות ומגוונות. יש מי שחווה קשיים התפתחותיים או סביבתיים, חינוכיים או דווקא רגשיים. כך או כך, אין ספק שהקושי המתגלה בגיל צעיר עשוי להמשיך ולהשפיע באופן משמעותי מאוד על הילד ועל יכולות הלמידה שלו גם בהמשך. ליווי אישי של מורה פרטי להוראה מתקנת יכול לחולל את השינוי המיוחל, בזכות הכלים הנכונים והליווי המקצועי. זוהי המטרה העומדת לנגד עיניו של ליאור דגן, המלווה ילדים ומבוגרים רבים בתהליך הזה, ורואה אותם מתמודדים טוב יותר עם האתגרים והקשיים, תוך שהם צוברים ביטחון ותחושה מופלאה של ערך עצמי. בשיטת רבדים, הקניית הכלים ללמידה ולהתמודדות משולבת בבניית ביטחון עצמי מבוסס. כך הילד זוכה לא רק בתוצאות בשטח, המתבטאות בשיפור בתחומים לימודיים, אלא גם בתהליך משמעותי המשפיע לטובה על איכות חייו. נציין, כי גם מבוגרים יכולים להתקדם מבחינת הלמידה וההשכלה, כמו גם במישור הביטחון העצמי.

המטרות של מורה פרטי להוראה מתקנת

מורה פרטי להוראה מתקנת יכול להעניק לילד, כמו גם למבוגר, כלים נפלאים שהוא לומד ליישם בהתמודדות עם הקשיים שהוא חווה מדי יום. לאחר בדיקה מדויקת ויסודית, ובאמצעות תכנית עבודה מוגדרת, ניתן להשיג מטרות מיטיבות. ניתן להעניק לילד כלים להתמודדות עם הקשיים השונים, למשל עם ההתנהלות בצילן של הפרעות קשב וריכוז. בנוסף, הוראה מתקנת איכותית מעניקה לילד כלים לפתירת בעיות בכוחות עצמו, תוך טיפוח תמידי של היכולות הנדרשות ליישום כלים אלה . עוד מקבל הילד ארגז כלים להתמודדות עם הדרישות האקדמיות, וכן לשינוי ולשיפור ההתנהגות, אם נדרש, ואף לביסוס הביטחון העצמי. מעבר לכך, המענה המקצועי המקיף שמציע ליאור דגן, מסייע גם למבוגרים בכל הנוגע למספרים ולביצוע חשבון "פשוט". ישנם מבוגרים המתקשים בכך, כמו גם בהבנת דברים כמו אחוזים, שברים, יחידות זמן ועוד. בדומה לקשיי קריאה וכתיבה, גם קשיים אלה גורמים למצבים מביכים, להימנעות מפעילויות שונות, לאי-הבנות תמידיות עם הסביבה, לפגיעה בעצמאות ומתוך כך לפגיעה בביטחון העצמי ובתחושת הערך העצמי. בשיטת רבדים יוכלו אותם מבוגרים להתמודד עם קשייהם על כל השלכותיהם. כך, הם יוכלו לבסס את הביטחון שלהם – ולראות תוצאות במגוון תחומי חייהם. אין ספק, זיהוי הקשיים שניצבים בפני הילדים והמבוגרים, זהוי גורמי הקשיים, בהצטרף לאיתור נקודות החוזקה, כל אלה מאפשרים בניית תכנית עבודה אישית שמתאימה לצרכים של המטופלים באופן מדויק. זוהי מטרתו העיקרית של המורה הפרטי, ובעבודה נכונה ניתן לראות התקדמות הדרגתית תמידית.

מורה פרטי להוראה מתקנת בשיטת רבדים

עם שנים של ניסיון, בהסתמך על עבודת מחקר מעמיקה, ובעזרת עיבוד חוויותיו האישיות כלקוי מרחב, ליאור דגן מלווה תלמידים רבים ליעדיהם האישיים והלימודיים. זאת מתוך ההבנה כי תפקידו של מורה פרטי להוראה מתקנת הוא להעניק לילד ולמבוגר את ארגז הכלים הדרוש לו כדי לגבור על הקשיים, לפתור בעיות שונות ולהתמודד באופן מיטבי עם תחומי הלימוד השונים ועם הדרישות של בית הספר וצוות המורים, עולם ההשכלה האקדמית כמו גם שוק העבודה. כשהשינויים הללו מגיעים מתחולל פלא של ממש, ולצד הציונים שעולים והיכולות האקדמיות שמשתפרות, גם הערך העצמי והביטחון מזנקים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי