מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

בניית ביטחון עצמי בשיטת רבדים: אחת הדרכים לכך

מגוון דרכים סלולות, נסללות ומשתכללות

תהליך בניית ביטחון עצמי מבוסס בשיטת רבדים מתקיים בדרכים מגוונות. לאחר תהליך אַמְבֶּ"ר – אבחנה מדויקת בשיטת רבדים, ליאור דגן קובע איזו דרך מתאימה לתלמיד. ליאור מחזיק בידע נרחב ומעמיק בתחומים רבים, כמו גם ביכולת לקשר בין רכיבים מתחומים הרחוקים אלה מאלה. בנוסף, ליאור עצמו הגיע מביטחון עצמי קרוב לאפסי, לביטחון עצמי מבוסס. כישורים ומאפיינים אלה, בנוסף למחקר ולכישורי האבחנה שליאור ממשיך לשכלל, עומדים בבסיס עיקרון ייחודי בתהליך: התאמה מוחלטת של דרכי העבודה לתלמיד, ולעיתים – סלילת דרך חדשה.

חשוב לציין: ישנם מקרים, שבהם אף אחת מהדרכים שביכולתו של ליאור לסלול, איננה מתאימה. מדובר במקרים שמאפייניהם חורגים מהכשרתו ומהשכלתו. שיטת רבדים מאפשרת לדעת זאת בשלב מוקדם ביותר, לפני תחילת התהליך עצמו.

אחת הדרכים לבניית ביטחון עצמי בשיטת רבדים

דרך זו מתבססת בעיקר על כישוריו והשכלתו של ליאור כמורה מומחה ללשון והבעה. בדרך זו מתקיימים השלבים הבאים:

  1. האדם (ילד או מבוגר) לומד להמליל באופן ברור ורהוט את תחושותיו, איכויותיו ויחסו כלפי עצמו.
  2. האדם לומד להתבונן במקרים/מצבים שונים בחייו באופן מושׂכל ולבודד מתוכם מאפיינים רלוונטיים.
  3. האדם בוחן מקרים/מצבים טובים בחייו ולומד לזהות את האיכויות שהפעיל בהם.
  4. האדם בוחן מקרים/מצבים רעים בחייו (לפי הגדרתו) ולומד לזהות אילו איכויות הוא לא הפעיל, או הפעיל באופן שגוי בהם.
  5. האדם מלמד את עצמו בהנחיית ליאור כיצד להפעיל את איכויותיו במידה הנכונה ובהקשר הנכון.

שלבי ביניים והרחבות

  • יש ונדרש שלב מקדים, שבו האדם לומד להתבטא באופן רהוט באופן כללי. אין הכוונה להתבטאות בפני אחרים בלבד. מדובר ביכולת לבטא את מחשבותיך באופן רהוט, כך שגם אתה-עצמך תוכל להבינן בבירור. רבים מאיתנו מתקשים בכך.
  • ייתכנו כמה שלבי ביניים שלא פורטו כאן, וקיומם וּמִשְׁכָם שונים מאדם לאדם. גם בשלבים המפורטים יש מדרג ומגוון. הם יכולים להתפרשׂ אצל אדם אחד על פני כמה שיעורים, ואצל אחר – שיעור אחד בלבד או אף פחות מכך.
  • אין עיסוק בתכונות שליליות, למעט במקרים שבהם האדם מוטרד מהן וזקוק לכך שנעסוק בהן. לפי שיטת רבדים, התכונות השליליות מהוות ביטוי לאי-הפעלה או להפעלה שגויה של לפחות אחת מהאיכויות. אי לכך, ביכולתו של האדם לנטרל את השפעתן עליו ועל סביבתו.
  • עיקרון חשוב ביותר: אחרי כל שיעור חייבת להיות מידה מסוימת של התקדמות.

הזמנה – והסתייגויות 

כל מי שרוצה להתקדם בביטחון העצמי, בהתנהלותו ובאיכות יחסיו עם עצמו ובכלל, מוזמן לפנות לליאור. כאמור, ליאור מתאים את דרכי עבודתו לתלמיד בהסתמך על תהליך אַמְבֶּ"ר – אבחנה מדויקת בשיטת רבדים. התהליך בדרך המוצגת כאן מתקיים בהצלחה רבה גם עם ילדים ומבוגרים לקויי למידה ובעלי הפרעת קשב. במידת הצורך, מוקדש חלק מהתהליך להתנהלות עם לקות הלמידה או הפרעת הקשב.

עיקרון ההסתייגות: התהליך אינו מתקיים עם אנשים שנמצאים על הרצף של: פיגור, מונגולואידיות, אוטיזם, אספרגר, PDD, מניה-דיפרסיה, OCD והפרעות אישיות אחרות.

חשוב: התהליך בשום פנים ואופן אינו מהווה תחליף לטיפול תרופתי. ליאור אינו מוסמך לענות על כל שאלה או לתת ייעוץ/חוות דעת בכל הקשר לטיפול תרופתי.

הערה: במקרים רבים המפגשים יכולים להתקיים גם במקוון, דרך תוכנות כגון skype או zoom.

גישתו וכתביו של יאנוש קורצ'ק מהווים אחד מיסודותיה של שיטת רבדים. יתר על כן: המקור הראשוני לשיטת רבדים – המפגש של ליאור בגיל 16 עם "ילד הטרקלין" מאת קורצ'ק, ובמיוחד עם הפרק "על הדקדוק". ההתייחסות פורצת הדרך ללשון בפרק זה, זוהי ההשראה לדרך בניית הביטחון העצמי המוצגת כאן. 

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי