מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

עץ הרימון נתן ריחו… איך?

אני מאוד אוהב ללמד ספרות, ובמיוחד – כשבאים תלמידים שמתנגדים לספרות וחושבים שזה סתם. זו ממש "הרמה להנחתה", כמו שאומרים (אגב, ביטוי שהוא יופי של מטאפורה). ואני "מנחית" עם הסיפור היפה והאמיתי הזה:

פעם שאלו את המשורר יעקב אורלנד (במדור "קוראים שואלים" בעיתון "העיר") – למה כתבת "עץ הרימון נתן ריחו"? לרימון אין ריח!
אורלנד ענה שכאשר משורר כותב מילים הוא לא בהכרח מתכוון להן כפשוטן, ואף פירט את המשמעויות והקונוטציות שיכולות להיות לרימון ול"נתן ריחו".

כאן אני והתלמיד נותנים דרור לדמיוננו, ומחפשים משמעויות יפות ל"נתן ריחו" – לא סתם "היה לו ריח טוב", כפי שהמשורר יכול היה לכתוב (לא, לא "רק בשביל החרוז", הרי אורלנד היה מצליח להסתדר עם החריזה והמקצב בכל אוצר מילים). עץ הרימון "נתן" ריחו, יש כאן נתינה, בנדיבות. וזו נתינה שאין בה מישהו ש"לוקח" – האם זו באמת נתינה? מתעורר כאן יופי של דיון. התלמיד פעיל, התלמיד חושב, התלמיד מרגיש – הרימון זה באמת פרי של שפע, של נתינה, מחפשים בגוגל ברכות עם רימון (אגב, עם כל הכבוד לגוגל, אני בד"כ מעדיף לשלוף ספר מתאים מהספרייה שלי).
אחרי שהתלמיד הרווה את צימאון הידע והגילוי שלו (אם בכלל יכול להיות מצב כזה), וקיבל תשבוחות על התבונה ורוחב האופקים שלו, וגם על מה שלימד אותי (וזה תמיד קורה), אני מספר לו את סוף הסיפור: …אז אחרי שאורלנד פירט את המשמעויות של "נתן ריחו", הוא הוסיף:
"וחוץ מזה, כשכתבתי את השיר, לא ידעתי שלרימון אין ריח."

ומה שקורה אחר כך – זו הזדמנות מצוינת ללמד מתוך חוויה את המושג "קתרזיס".

ואם כבר עץ הרימון – בבקשה:

השיר (1937-1938) מבוסס כמעט כולו על חלקי פסוקים מהתנ"ך (חלק קטן ממקור יהודי אחר), שזורים ביד אמן. מי שיקשיב היטב יגלה שיש בו ערבוב תמידי בין רומנטיקה למלחמה, בין האישי-פרטי-אינטימי ללאומי-הרואי. פתיחה מרתקת לשיעור על הקשר בין יצירה ספרותית לתקופה שבה היא נוצרת.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי