מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

לקות קריאה

תחת צמד המילים "ליקויי למידה" מסתתרות לקויות שונות, ואחת המוכרות והנפוצות שבהן היא לקות קריאה. ילדים רבים, וגם לא מעט מבוגרים, מתמודדים עם הקושי בקריאה רציפה. חלקם קוראים לאט, אחרים מתקשים לחבר מילים למשפטים, ובמקרים רבים הם אף מתקשים להבין את הטקסט שזה עתה קראו. כל האמור לעיל קריטי, שכּן הקריאה משפיעה באופן מובהק על רכישת מיומנויות חשובות אחרות. היא משפיעה על יכולת הכתיבה, על כושר הביטוי, על פיתוח החשיבה ועל היכולות האקדמיות והמקצועיות של הילד בעתיד. לכך מצטרפת השפעה על היכולת להסתדר בחיי היום יום ובחברה. בעבודה אישית עם ליאור דגן, המתבססת על שיטת רבדים פרי פיתוחו, ניתן לזהות את הלקות באופן מדויק – ולייצר שינוי מהותי עבור הילדים והמבוגרים כאחד.  כמו כן, בזכות שיטה זו המטופלים יוכלו לרכוש ביטחון עצמי מבוסס, מושג ייחודי לשיטת רבדים, שאחד ממאפייניו הוא השאיפה, כמו גם היכולת, להתמודד עם הדבר המהווה קושי ולהתקדם בו.

לקות קריאה

כיצד נזהה לקות קריאה?

כאמור, לקות קריאה עשויה להשפיע על הילד והמבוגר בדרכים שונות לכל אורך הדרך, וכדי לאפשר להם להתמודד עם הקשיים נדרשת בדיקה מדויקת ככל האפשר. למעשה, עוד בשלב מוקדם ניתן לזהות סימנים להופעתה של הבעיה, והנה כמה מהם:

  • קצב הקריאה של הילד או המבוגר איטי באופן ניכר.
  • במהלך הקריאה הוא "נתקע", קורא את ההברות בנפרד בלא לאחד אותן לכלל יחידת משמעות.
  • בכתיבה עצמה קיימות שגיאות כתיב רבות.
  • סיטואציה הכוללת קריאה גורמת לילד או למבוגר להתנהג במבוכה, בהתחמקות או בתוקפנות.

סימנים אלה עשויים לאותת על קיומה של לקות קריאה. במסגרת תהליך הבדיקה של ליאור דגן, במפגש אישי עם הילדים או המבוגר ובעזרת הנכונים, ניתן לזהות לא רק את דרגת לקות הקריאה, אלא גם את הדרכים להתמודד עמה. הכלים הללו מאפשרים לשפר את מיומנויות הקריאה, כמו גם מיומנויות אחרות בתחום הלימודי ואף החברתי. חשוב להדגיש: ייתכן שיתברר כי אין לקות קריאה, והקשיים נובעים ממקור אחר – שיטת רבדים בנויה באופן המאפשר זיהוי ומתן מענה לגבי מגוון מקורות קושי. עם זאת, ישנם קשיים שאין להם מענה בשיטה – במקרה זה, ליאור דגן מיידע את האדם מיידית בכך, ובמידת האפשר אף מסייע לו במציאת גורם מקצועי רלוונטי אמין.

 

לקות קריאה – בדיקה מקצועית

ביצוע בדיקה מקצועית ותוכנית ליווי אישית יכולים להעניק לילד ולמבוגר את ההזדמנות לשפר באופן ניכר את כישורי הקריאה שלהם, ולחולל שינוי גדול לא רק ביכולת לקרוא ולהבין את הטקסט, אלא גם בתחומי לימוד אחרים, בתחום החברתי והמקצועי, ואף במישור הביטחון העצמי.

לקות קריאה - בדיקה מקצועית

קשיים בהבנת הנקרא

לא פעם אנו נתקלים במורים שמספרים על הילד שיודע לקרוא מהר אבל מתקשה להבין את הטקסט, או על הילדה שפשוט לא מבינה את מה שהיא קוראת. קשיים בהבנת הנקרא אינם תופעה נדירה במיוחד, ובבתי הספר נמצאים היום תלמידים שמתקשים לפענח את הטקסטים שלפניהם. הם קוראים לאט יותר או פחות, מנסים להשלים מילים על בסיס היגיון בלבד, ואת התוצאה הזו הם לא תמיד מצליחים להבין. במקביל, לאורך השנים האחרונות יותר ויותר מבוגרים מתמודדים עם פערים ביכולות הבנת הנקרא שלהם – היבט המשפיע על הביטחון העצמי שלהם. עם זאת, בעבודה מדוקדקת ובליווי אישי ניתן לחולל שינוי של ממש. למעשה, שיטת רבדים של ליאור דגן כבר הוכיחה את היכולת שלה להשפיע על כישוריו של הילד והמבוגר כאחד, ובפרט על יכולותיו להבין את הנקרא.

סימנים לקיומם של קשיים בהבנת הנקרא

ילדים שמתמודדים עם קשיים בהבנת הנקרא נוטים להציג סימנים שמתריעים על קיומו של הקושי. למשל:

  • קשיים בהבנת הנשמע
  • קושי מהותי בביצוע הוראות והנחיות
  • קושי בהפגנת חשיבה ביקורתית
  • קושי בזיהוי מצבים חברתיים, ובהתאם – קושי חברתי
  • קושי בפתרון בעיות גם בחשבון

 

קשיים בהבנת הנקרא

לצד קשיים אלה, ילדים שמתמודדים עם קשיים בהבנת הנקרא חווים גם איטיות משמעותית בהכנת שיעורי הבית. חלק מהם נשארים בכיתה אחרי כולם כדי לסיים מטלות, ואחרים להפך – מנסים להתחמק מהן. באופן כללי נדמה למורים שהם לא מתאמצים או לא מבינים מה מבקשים מהם לעשות. אלא שילדים אלה בוודאי אינם חכמים פחות מאחרים, והם גם לא עצלנים או חסרי מוטיבציה. לעתים המצב אף הפוך: עקב הקשיים הם נדרשים להשקיע הרבה יותר מַשְׁאַבֵּי קֶשֶׁב, מחשבה ומאמץ, בדברים שלאחרים נדמים כפשוטים. כמה תסכול חש ילד (או מבוגר) כזה, כשאומרים לו: "פשוט תתאמץ יותר"…

הקשיים בהבנת הנקרא מהווים התגלמות של קושי בסיסי ועמוק יותר. באבחנה מדויקת בשיטת רבדים מזוהים הקשיים הבסיסיים הללו,  והילד רוכש כלים להתמודד עמם. ההתמודדות עם הקשיים הבסיסיים מביאה לשיפור ניכר בכל התחומים. עוד נדגיש, כי העבודה בשיטת רבדים נעשית בראייה לטווח הרחוק. הטיפול באתגרים אלו מתבצע באופן המהווה חלק בלתי נפרד מבניית ביטחון עצמי מבוסס, והכישורים שהילד מפתח מלווים אותו בתחומי חיים רבים.

 

קשיים בהבנת הנקרא – טיפול

קשיים בהבנת הנקרא פוגעים בילדים גם בתחומים רבים אחרים. הם מתקשים יותר בסיטואציות חברתיות, במהלך השיעורים ובבית. באופן בלתי נמנע, אתגרים אלה משפיעים גם על תחושת הערך העצמי שלהם. בהמשך, הם הופכים למבוגרים החוששים להביע את עצמם לאור הקושי בהבנת הנקרא. בשיטת העבודה של ליאור דגן, עם תכנית המותאמת אישית לצרכיו של הילד והמבוגר כאחד ורק לאחר בדיקה מדויקת ומקיפה – המטופל יוכל לשפר את יכולת ההבנה שלו וכל תחום שעשוי היה להיפגע לאורך הדרך. כך ניתן לראות שיפור משמעותי הן ביכולות האקדמיות והן בכישורים החברתיים.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי