מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים

מהו תהליך לִיבֶּ"ר?

זהו תהליך המתקיים בעקבות תכנית סדורה ומפורטת, הנכתבת בידי ליאור דגן לאחר פגישת אַמְבֶּ"ר – אבחנה ייחודית בשיטת רבדים (הסתייגות: במקרים מסוימים אַמְבֶּ"ר איננו נדרש). התכנית מפורטת – אך גם גמישה ומזמנת מקום רב לספונטניות ולצרכים שעשויים לעלות במהלך התהליך.

תהליך הלמידה הוא כזה, שמאפשר לראות את שלבי ההתקדמות. ליאור דגן מנחה את ההורים (או את התלמיד עצמו, במקרה של תלמיד מבוגר) כיצד לזהות את ההתקדמות ההדרגתית של הילד.

באילו תחומים מתבצע התהליך, וכיצד?

ליאור דגן מקיים לִיבֶּ"ר במגוון תחומים – לימודיים ושאינם לימודיים: בניית ביטחון עצמי, מתמטיקה, לשון, שימוש נכון בשפה, הבנת הנקרא, כישורים חברתיים, הבעה בכתב ובעל פה ועוד.

בתחתית הדף – דוגמאות לתהליכי לִיבֶּ"ר כפי שליאור מציג בפני ההורים והמורים. חשוב לציין: הדוגמאות מציגות את המכתבים בעילום שם ובמקוצר. מה שההורים והמורים מקבלים הוא כמובן מקיף יותר.

ערך מרכזי בתהליך לִיבֶּ"ר: הקשר בין ידע והשכלה למחשבה ורגש

המילה לִיבֶּ"ר, לבד מהיותה ראשי התיבות (אגב, ראשי תיבות זו אחת התרומות של העברית לתרבות האנושית), מרמזת על הגזע הלטיני liber, שענפיו הם: liberty – חירות; library – ספרייה. חירות המחשבה, החירות להרגיש ולהיות אתה-עצמך, בד בבד עם השכלה ועושר מחשבתי ורגשי, המבוטא בספרייה, ביתם של ספרים רבים ושונים – כל אלה מהערכים שבשיטת רבדים. (הערונת: בשפות השמיות יסוד משפחת מילים מכונה "שורש", ובשפות לטיניות – "גזע")

שני הספרים האלה מומלצים ביותר. ולענייננו: שניהם קושרים באופן ברור בין ספרים וסיפורים, לבין החירות לחשוב ולהרגיש את מחשבותיך ותחושותיך האמיתיות. ההתקדמות בתהליך נעשית גם בעזרת ספרים אלה וספרים בכלל, ובמיוחד בעזרת כישוריו של ליאור כמספר סיפורים; כן, גם בהוראת לשון, מדעים ומתמטיקה.  

קשר רציף עם ההורים: שקיפות ושיתוף

בתהליך לִיבֶּ"ר מוקדש מקום מיוחד לשקיפות ולשיתוף ההורים. השיעורים מוקלטים, והגישה להקלטות – בלבדית להורים.

שני עקרונות חשובים בשיטת רבדים – עיקרון ההסתייגות ועיקרון כבוד האדם: אין הקלטה במקרים של התנגדות, ולוּ מזערית, מצד התלמיד.

בתמונות המסך שלפניכם ניתן לראות את השקיפות,את השיתוף ואת הקשר הרציף עם ההורים והמורים, כמו גם את ההצלחות שבתהליך ואת הערכים המשתקפים בו.

לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים - המלצות 1

לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים - המלצות 2

לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים - המלצות 3

הערכים הלימודיים והאישיים: הרחבת אופקים, קישור בין תחומים, ראייה מערכתית, אמון, התמדה, שקיפות, כבוד לילד (יאנוש קורצ'ק!), התייחסות לתלמיד כאדם לצד ההישגים הלימודיים, נחישות, למידה כבילוי, דיוק, שאיפה להשגים, תמיכה בהורים, קשר רציף עם ההורים והמורים, הומור, הוקרת המאמצים והאמון של התלמיד והוריו.

דוגמאות נוספות לתהליכי לִיבֶּ"ר תצורפנה לדף זה בקרוב.


ילדה שהתקשתה בהבנת הנקרא ובמיומנויות למידה

תהליך עבודה עם ילדה בביה"ס היסודי – מתואר במכתב ששלח ליאור דגן לצוות המורים. במהלך התהליך הלימודי הילדה חוותה שיפור במתמטיקה, בהבנת הנקרא, וגם מבחינת היחס שלה ללימודים, ואף לעצמה ולחיים בכלל.

נחום: בנייה יזומה של ידע לשוני כמענה להיעדר ידע אמפליציסטי

ידע אמפליציסטי – מושג לא מוכּר לרבים מאיתנו, אך חשיבותו עצומה בהתייחס ללמידה וגם לתפקוד בחיי היום-יום. במכתב שלפניכם מוסברים המושג ומשמעות היעדרו. עוד מתואר במכתב זה כיצד ליאור דגן בנה, בשיטת רבדים, את הידע של הילד, כך שמצבו השתפר בתחום הלימודי והחברתי.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי