מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

כבוד האדם

כבעל לקות למידה בלתי מוכּרת ובלתי מאובחנת, לקות זמן ומרחב, ליאור דגן עבר בילדותו ובנערותו כמה וכמה חוויות ייחודיות. חוויות אלה, וההתבוננות המחודשת בהן לאחר שגילה את הלקות, סייעו לו לפתח רגישות לכבוד האדם. ליאור דגן עוסק רבות בכך, וחוקר את כבוד האדם באופן עצמאי במשך שנים.

תהליך אמבּר (אבחנה מדויקת בשיטת רבדים) ותהליך ליבּר (למידה ייחודית בשיטת רבדים), בנויים ומועברים באופן שאינו פוגע כהוא זה בכבוד האדם של התלמיד, אלא מעצים אותו. יתרה מזו, יש תלמידים שזקוקים לא רק להעצמת כבודם אלא לשיקומו, וישנן וריאציות של שיטת רבדים הבנויות באופן שנותן מענה מלא לכך.

במאמרים שבדף זה, אתם מוזמנים לטעום שמץ מהמחקר העצמאי של ליאור על כבוד האדם. חשוב לציין: אין מדובר במחקר אקדמי, כגון זה שביצע ליאור באוניברסיטת חיפה לגבי לקויי קריאה.

איך אדם מאבד בעיני עצמו את כבודו? איך מורה יכול לזהות זאת אצל תלמיד? ולא רק מורה – מהו החלק שלנו, החברה, החברים, ההורים – באיבוד הכבוד של חברינו, של יקירינו?

איך מורה יכול לסייע בתהליך השבת הכבוד העצמי, ובמקרים קשים יותר – ביצירת הכבוד העצמי?

ליאור דגן מתייחס לנושא גם בהרצאותיו בפני מורים ובפני הקהל הרחב, וגם בהופעותיו כמספר סיפורים וכאמן שירה מדוברת. כהקדמה לנושא כבוד האדם, צפו בקטע שירה מדוברת איכותית של ליאור – איבוד כבוד האדם מהילדות עד גיל הזקנה, כפי שהדבר משתקף, לתפיסתו, בסיפורו של יצחק:

חלון פנימי (iframe)

מעת לעת יתווסף מאמר חדש בסדרה. בחלק מהמאמרים הדגש הוא על האופן שבו אנו כחברה, כהורים, כחברים או כצופים מהצד, לוקחים חלק ברמיסת כבוד האדם. בכל אחד מהמאמרים האלה יש תקווה והיבט מעשי-יישומי להשבת הכבוד ובניית הביטחון העצמי של הילד, של האדם. במאמרים הנוספים הדגש הוא בעיקר על תהליך בניית הכבוד מחדש.

שלושה שהקדישו מזמנם ומכישוריהם למען כבוד האדם, ואף היו מוכנים לשלם מחיר יקר על כך. נזכיר כאן רק דבר אחד מפועלו של כל אחד מהם: יאנוש קורצ'ק: חיבר את "זכות הילד לכבוד" – מומלץ מאוד לקרוא, ולראות עד כמה זה נוקב, גם בימינו; אסטריד לינדגרן: כשקיבלה פרס נובל לשלום (1978), נשאה נאום חריף נגד הכאת ילדים. מומלץ מאוד לקרוא אותו במלואו. זה היה אירוע היסטורי, לא פחות. לינדגרן המשיכה לפעול בעניין למרות ביקורות קשות נגדה, והביאה לחקיקת החוק הראשון בעולם האוסר על הכאת ילדים (שוודיה 1979); רוזה פארקס: ב-1955, סירבה לפנות את מקומה באוטובוס לאדם לבן, כפי שדרשו חוקי ההפרדה הגזעית בארה"ב באותה תקופה. היא נשפטה, הורשעה – מאסרה עורר מחאה, שבסופה בוטלו חוקי ההפרדה הגזעית בתחבורה הציבורית בארה"ב. הסיפור המלא – בקישור זה.

כותרות המאמרים – לפניכם:

כבוד האדם 1: הילד שנותן שילעגו לו – מדוע??

כבוד האדם 2: מבוגר שנותן שילעגו לו, לועג לעצמו ו"נהנה" – מדוע??

כבוד האדם 3: האישה שחיה בתוך חידות

כבוד האדם 4: המבט של המורה והדבר הקדוש

כבוד האדם 5: ילדה בת שלוש מרביצה להורים שלה?! למה?

כבוד האדם 6: ר' שלמה יוצא למסע

כבוד האדם 7: מפלצות המאדים שבתוכנו

כבוד האדם 8: לחצות את הסמבטיון

כבוד האדם 9: אנחנו הדורות הבאים: לשבור את שרשרת הסבל

כבוד האדם 10: חוות החיות בכיתה: המורה המזועזעת, הכיתה המזועזעת, והילד "המקשקש"?

כבוד האדם 12: הצד הרע של עידוד וחיזוק: אבל איך באמת ניטיב עם האדם הזה

כבוד האדם 13: מבוסס, מדעי, שיטתי, רגיש

כבוד האדם 14: הילד שהתקשה להחזיק דפים, העוול ותיקונו

כבוד האדם 15: מהתלת הדם – ההתנשאות של המדוכאים

כבוד האדם 16: The freshman – רק בשניה האחרונה מבינים לְמָה יש באמת משמעות

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי