מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

זה שזה ברור – לא אומר שזה נכון

יש דברים שנראים לנו כל כך ברורים ומובנים מאליהם, שאנחנו לא שמים לב שהם שגויים מהיסוד. יש ומילה אחת לא מדויקת הופכת את כל מה שאנו אומרים למופרך ולחסר כל בסיס וכל אחיזה במציאות.

בבקשה –

מתוך שיחה שלי עם הורים מְיואשים לילדה עם לקות קשה בתחום החשבון (דיסקלקוליה):

"…אז אנחנו מבינים שקשה לה, אבל גם לזה צריך להיות איזה גבול, לא? יש דברים שהם באמת הכי פשוטים בעולם! לעשות כפול 10 – מה יותר קל מזה? הסברנו לה כבר כל כך הרבה פעמים:

'פשוט מוסיפים אפס! למשל 48 כפול 10 – אז מוסיפים אפס, ויוצא 480.'

מסתכלת עלינו במבט מבולבל… יכול להיות שהיא כבר סתם עושה את עצמה? עד כמה אפשר לא להבין??"

"אבל תסלחו לי," הרשיתי לעצמי להעיר,

"אם מוסיפים אפס ל-48, לא מקבלים 480. הרי 48 ועוד אפס – זה 48. אם אנחנו כל כך רוצים להגיע ל-480, עלינו להוסיף ל-48 את המספר 432, אם אינני טועה."

"אוי… באמת… אתה יודע שאנחנו לא מתכוונים לזה!"

"בטח שאני יודע," הרגעתי אותם, "חלק חשוב במקצוע שלי הוא להבין למה מתכוונים, גם כאשר אומרים לכאורה דברים חסרי שחר לחלוטין.

"אבל הבת שלכם – היא מאוד מתקשה להבין את החשבון, וסביר להניח שהקשר בין 'להוסיף' לבין 'ועוד' עדיין לא ברור לה לגמרי; אז בטח שאי אפשר לדרוש ממנה, לפחות לא בשלב זה, להבחין בין 'מוסיפים' הזה ל'מוסיפים' ההוא…"

טוב, אז מה עושים?

קודם כל, מדייקים: במקרה הזה, למשל, לא נאמר "מוסיפים אפס" אלא "רושמים 'אפס' מימין למספר". זה כשלעצמו עדיין לא מספיק – אין לנו מנוס מלהסביר את הדברים מהבסיס, כך שהתלמיד יבין מה המשמעות של הדבר.

ומה אם לא מדובר בתלמיד מתקשה? מה אם מדובר בילד שתופס בקלות את החשבון? האם אנו יכולים להרשות לעצמנו "להרפות" מהדיוק, ולומר לו "מוסיפים אפס"?

בשום פנים ואופן לא. זה הרי שקר, ואנו לא רוצים לשקר לילד, וגם לא למבוגר. ויש כאן עניין נוסף. להסביר משהו באופן שאינו הסבר של ממש – גורם נזק גם לתלמיד המצטיין. על כך במאמר אחר, שיעלה לאתר זה בקרוב.

קורס הבסיס המקוון בשיטת רבדים הועבר בהצלחה רבה, וכעת ניתן לרכישה.

בין התכנים: ביטחון עצמי, הקשבה, התמודדות ומיומנויות ייחודיות לשיטת רבדים

פרטים מלאים בקישור זה.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי