מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

הקניית קריאה

אנו לומדים לדבר באופן טבעי, ונראה כי אין לאיש ספק שמדובר ביכולת שיש לכל אדם מגיל צעיר מאוד, למעט מקרים מיוחדים. מנגד, כישורי שפה אינם טבעיים לנו, והיכולת לזהות סמלים גרפיים וצלילים הנלווים אליהם היא יכולת שמחייבת לימוד יסודי ומעמיק. זוהי המהות הכללית של הקניית קריאה, תהליך שבו הילדים לומדים את האותיות ואת הצלילים, את החיבור למילים ולמשפטים, ואת הקריאה הרציפה. במקביל, נדגיש כי התקדמות בתהליך הקריאה ולמידתה יכולה להתרחש בכל גיל – וכך גם עבור מבוגרים. לכן, נציין כי גם כאשר מתגלים קשיים בתהליך, למשל במצב שבו קיימת לקות קריאה, אין מדובר בגזירת גורל. שיטת רבדים אותה פיתח ליאור דגן, היא שמאפשרת לילדים ולמבוגרים לגבור על הקשיים, לעמוד באתגרים ולשפר באופן משמעותי את יכולת הקריאה.

הקניית קריאה

הקניית קריאה והקשיים הנלווים לכך

בעוד הקניית קריאה מתבצעת בשלב מוקדם יחסית, ילדים רבים עשויים להגיע לכיתות מתקדמות יותר כשהם עדיין מתקשים בקריאה. במצבים אלה חשוב לבצע בדיקה שתאפשר לנו לזהות מהו הקושי של הילד:

  • האם הילד מזהה את האותיות ואת הצלילים שהן מייצגות?
  • האם הילד מצליח לקרוא – אבל בקצב איטי מאוד?
  • האם הילד נתקע בכל מילה, מפצל אותה להברות ומתקשה לחבר ביניהן?
  • האם הילד מסכים לקרוא או מתנגד לכך גם בבית הספר וגם בשעות הפנאי?

שאלות אלה ואחרות עוזרות לנו להבין את הקושי הקיים, וזהו חלק בלתי נפרד מתהליך הבדיקה. כדי לאפשר הקניית קריאה ברמה גבוהה, וכדי שהילד יוכל להבין טקסטים ולשפר בהתאם גם מיומנויות אחרות (כמו כתיבה והבעה בעל פה), חשוב לזהות את רמת הקריאה הנוכחית, את הקשיים ואת המכשולים שבדרך. רק כך ניתן לאתר פתרונות מתאימים ולתכנן מסלול נכון וייעודי עבור הילד, בהתאמה מושלמת לצרכיו, לרמתו וליעדים שאליהם נרצה להגיע. במקביל, נציין כי קשיים בקריאה עלולים להתגלות גם בשלבים מאוחרים יותר. אכן, מבוגרים יוצאים לשוק העבודה כאשר הם מתמודדים עם בעיות בביטחון העצמי – לאור האתגר בקריאה. שיטת רבדים, פרי פיתוחו של ליאור דגן, משלבת את הקניית הקריאה עם בניית ביטחון עצמי מבוסס (מושג זה מבטא התייחסות לביטחון העצמי שהיא מעמיקה מזו המקובלת, ואף יישומית יותר). הדבר מסייע למטופלים על הצד הטוב ביותר.

הקניית קריאה לילדים ומבוגרים

הקניית קריאה לילדים ומבוגרים

הקניית קריאה היא צעד קריטי עבור ילדים ומבוגרים, והיכולת להציע כלים פרקטיים ונכונים לשיפור המיומנויות שלהם מהווה אחת האיכויות המייחדות את עבודתו של ליאור דגן. בתהליך שהוא גם מעמיק וגם מהנה, המתנהל בשקיפות מלאה ובשיתוף פעולה מלא, ניתן לשפר באופן ניכר את כישורי הקריאה, הכתיבה וההבעה.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי