מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

קאיטוש המכשף: להביט מעיני האחר

מה זה להיות טוב? מה זה לעשות טוב? מדוע לפעמים אנו רוצים להיטיב, אך בסופו של דבר עושים רע? יאנוש קורצ'אק עוסק רבות בשאלות האלה בספריו, בעיקר ב-"ילדי רחוב", "ילד הטרקלין", "כאשר אשוב ואהיה קטן" וביצירת המופת "קאיטוש המכשף".

קאיטוש, הילד שנהיה מכשף, הוא בעיניי אחד הילדים המרתקים וכובשי הלב בכל ספרות הילדים. קאיטוש הוא ילד שובב, פרוע, סקרן, נועז, אימפולסיבי, מציק ובלתי נסבל ורוצה בכל מאודו לעזור. שונא שיעורים ואוהב ללמוד. הוא מתקשה מאוד להבחין בין מעשה קונדס למעשה רע. המבוגרים סביבו מנסים להגדיר אותו, לְתַוֵּת אותו, אבל זה בלתי אפשרי. גם קאיטוש עצמו מתקשה להבין מי הוא ומה הוא רוצה באמת. ובעיקר הוא רוצה להיטיב. בדרך שלו, וכפי שהוא רואה זאת. ובדרך כלל זה לא מצליח.

קאיטוש יושב בשיעור משעמם. גם המורה משתעמם ומסתכל כל רגע בשעון. קאיטוש צועק: "ראיתי עכבר!" ומחולל מהומה בכיתה. לאחר מכן מודה ששיקר. למה? "קאיטוש חשב שהמורה עצוב ורצה לשמח אותו קצת. אבל המורה נעלב. וישב לכתוב מכתב לאביו." (תרגום: אורי אורלב)

קאיטוש נהיה מכשף. וכמכשף הוא יכול לחולל ניסים ונפלאות. הוא שיכור מהכוח העצום שנפל לידיו, ואינו יודע מה לעשות בכוח הזה. הוא גורם שֶיאבַד למורה העט, ששתי נשים תלכנה אחורה, ששלטי החנויות והרחובות יתבלבלו, שהעצים יעמדו עם צמרותיהם באדמה ושורשיהם בשמיים, שילדות תיפולנה לבוץ, שגשרים יעמדו באוויר, שעשרת אלפים זבובים יישבו למורה על האף…

אבל קאיטוש, בל נשכח, הוא בעיקר ילד טוב. והוא רוצה להשתמש בכוח הכשפים כדי לעשות טוב. "היה ילד אחד לא-יוצלח, עד כדי כך שהציקו לו וצחקו עליו." הילד הזה סובל בעיקר בשיעורי ההתעמלות, וקאיטוש עוזר לו בכוח הכשפים. כל הילדים מביטים בפה פעור איך הילד מצליח לקפוץ מעל החבל "וכל-כך בקלות – קפץ אולי מטר ועשרים". הילדים מתלהבים, צועקים "עוד הפעם!" אבל הילד עצמו – הוא נבהל, בוכה, לא רוצה. "לא ידע מה הקפיץ אותו פתאום."

קאיטוש מחייך לעצמו, מרוצה. "מפני שנעים לדעת מה שאיש אינו יודע, להבין מה שאיש אינו מבין ולהיות מסוגל לעשות דברים שאיש אינו מסוגל לעשות." והילד ה-"לא-יוצלח" – מה אתו? לא כתוב, הילד נעלם מהטקסט כפי שהוא נעלם ממחשבתו של קאיטוש. תחושת העוצמה השכּיחה מקאיטוש את מטרתו האמיתית של הכישוף – להיטיב עם הילד…

לא רק קאיטוש רוצה להיטיב. גם המיליונר שחוטף את קאיטוש רוצה להיטיב עמו. הוא מספק לקאיטוש צעצועים מבהיקים וחדישים, אוכל משובח, מיטות רכות ותפנוקים מכל סוג. המיליונר רוצה להרגיש שהוא אדם טוב. גם המובטלים, גם העובדים במכרותיו, גם המתחרים שלו – כולם שונאים אותו. מעשיו גורמים להם לרע, אבל אם יתנהג אחרת, יהיה רע יותר, לדבריו. כוחות השוק, וכו'… המיליונר רוצה להרגיש אדם טוב. דרך מילוי כל מאווייו ושגיונותיו של קאיטוש. אבל קאיטוש נמלט.

קאיטוש יוצא למסעות, נוסע באונייה כנער-משרת. מתנסה בעליבות החיים. במסעותיו הוא הופך לכלב. הופך לעץ ערבה. מתנסה בכאבו של האחר. מתנסה בלהיות חסר מגן. נזכר איך פעם יידה אבן בכלב. "וסטפן אמר לו: מה אתה חושב, כלב זה לא בן-אדם?" קאיטוש נזכר איך סיפר זאת לכל הילדים, וכולם לעגו לסטפן, איזה שטויות הוא מדבר. קאיטוש מבין כעת למה התכוון סטפן. קאיטוש חושב – "כמה חסר מחשבה וגס-רוח יכול להיות האדם. כאשר איננו מהרהר במעשיו. כאשר חש שאיננו צודק אך מסרב להודות בכך."

ואני, ברוח הזאת, מבקש להוסיף:

כמה עוולות אנו יכולים לעשות, כאשר אנו משתמשים באחר ובסבלו על מנת לקדם את תחושת שביעות הרצון של עצמנו. אנו יכולים לעשות זאת בבלי דעת, לא מתוך כוונה להרע. וכדי שנוכל להיטיב עם האחר – אנו צריכים לנסות לראות את הדברים מכיוונו.

קשה לעשות זאת. גם בלי שנהפוך את עצמנו למישהו או למשהו אחר, גם אם נעשה זאת במחשבתנו ובליבנו בלבד, זה קשה.

קשה, אבל אפשרי.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי