מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

הילד המציק: שאלות מאתגרות ומענה מלא

בסוף המאמר "ככה בדיוק הוא מושלם?" הצגתי חלק מהשאלות המאתגרות ששאלה אותי תלמידה מבוגרת שלי, בעצמה אם לילדים. כל השאלות מוצגות כאן, והמענה המלא שנתתי לכל אחת מהן.

האם ילד שמציק, או מתעלל, בהכרח סובל מבעיה?

קודם כל, בהקשר למאמר המקורי: מה שבטוח – אם נגיד לילד הזה "אתה אהוב ככה, כמו שאתה", זה לא יעשה טוב לאף אחד. לא לילד המציק עצמו, ולא לילדים הסובלים מהצקות. וגם אם זה יעשה טוב לילד המציק על חשבון ילד אחר – זה רע ופסול. ולשאלתך: ייתכן שהילד המציק, הבריון, באמת לא נוהג כך מחמת מצוקה כלשהי, אלא מכיוון שמבנה האישיות שלו הוא כזה, שהוא נהנה מגרימת סבל לאחרים. אם כך – זה תחום שלא למדתי ולא הוכשרתי בו, אינני מבין בכך דבר, ואינני יכול לעבוד עם ילד או מבוגר כזה בכלים שאני אמון עליהם. יש אנשי מקצוע אחרים שמבינים בזה. לגבי ילדים שנמצאים בתחום הנורמה, אני יכול לומר בוודאות: אם ילד פוגע בכוונה על בסיס קבוע, זה אומר שיש מצוקה כלשהי.

אז אם ילד מרביץ לבן שלי, מתעלל בו – אני צריכה לרחם על הילד הזה??

הו לא! המצוקה של הילד הפוגע לא צריכה לעניין אותך כלל. את צריכה להתמקד בלהגן על הילד שלך, ולתבוע מעורבות ופעולה מהמערכת – מהמורים, מהנהלת בית הספר. המערכת חייבת להתייחס למצוקה של הילד הפוגע ולתת לה מענה, אבל – לא על חשבון הילדים הנפגעים. קודם כל – מענה לנפגעים, ניטרול הפגיעה, הפסקת ההתעללות.

אולי הבעיה של הילד הזה היא חוסר אהבה, ואם ילד ימצא דמות חינוכית שתאמין בו, מבוגר שיאמין בו ויאהב אותו כפי שהוא, הבעיות תיפסקנה מעצמן? שהרי הילד יאמין בעצמו וישתדל לשנות את דרכיו.

להאמין בעצמך זה לא דבר קל, לא כל שכּן לשנות את דרכיך. יש סיבה לכך שהדרכים האלה החלו להתקיים מלכתחילה, וצריך שהדרכים האחרות תספקנה את הצורך שהדרכים הנלוזות מילאו. הילד לא יכול להיות בטוח שבכלל יצליח בדרכים האחרות, מה גם שהוא כלל לא מיומן בהן. להאמין בילד ולאהוב אותו – זה נפלא, זה הכרחי, אך זה לא מספיק. צריך לכוון אותו, ללוות אותו בתבונה, להציב לו גבולות ברורים ולתמוך בו ברגעי הנפילה והנסיגה – ובהחלט יהיו כאלה.

להאמין בילד ולאהוב אותו – כפי שהוא?

בשלב הראשוני אי אפשר לדבר על "כפי שהוא" ואי אפשר לומר לילד "אני אוהב אותך כמו שאתה" – כי גם אנחנו, וגם הילד – לא יודעים מי זה "הוא", ומהו ה"כמו שאתה" הזה. שוב – אני לא מדבר על ילד שבאמת נהנה להציק ולגרום סבל לאחרים, אלא על ילד שעושה זאת מתוך מצוקה. כדי להכיר את הילד כפי שהוא באמת, ולאהוב אותו על מי שהוא באמת, יש לעשות תהליך.

לגבי הילד שנהנה להציק – מה עם המשפט המפורסם של יאנוש קורצ'ק "אין ילדים רעים – יש ילדים שרע להם"?

יאנוש קורצ'ק עצמו התלבט לגבי האמירה הזאת, ובספרים שונים הוא כותב דברים אחרים לגמרי, ואף מביא דוגמאות לילדים שעושים דברים רעים ללא שום סימן לכך שרע להם.

קורס הבסיס המקוון בשיטת רבדים הועבר בהצלחה רבה, וכעת ניתן לרכישה.

בין התכנים: ביטחון עצמי, הקשבה, התמודדות ומיומנויות ייחודיות לשיטת רבדים.

פרטים מלאים בקישור זה.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי