מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

גישתו של יאנוש קורצ'ק

יאנוש קורצ'ק

מי מכם שיצפה בראיון עם אנשים שהיו בילדותם בבית היתומים של יאנוש קורצ'ק, או שיקרא מזיכרונותיהם, בוודאי יראה בכמה ערגה וגעגועים הם מדברים על תקופה זו בילדותם.

איך התרחש הפלא הזה? איך זה שבבית יתומים, עם ילדים שחלקם הגיעו מהרחוב וחלקם הגיעו לאחר שחוו אובדן או אלימות או טראומות שונות, ובחלק מהזמן כבר בגטו בשליטת הנאצים, הצליח קורצ'ק להעניק לילדים ילְדוּת שלאחר שנים הם נזכרים בה בשמחה כזאת?

השאלה הזאת לא נתנה לי מנוח, ודרבנה אותי לחפש חומר על קורצ'ק ועל דרכו. קראתי שוב ושוב בכתביו של קורצ'ק – הן העיוניים, הן הספרותיים למבוגרים והן הספרותיים לילדים: "איך לאהוב ילד", "הנער העקשני", "סיפורי הקייטנות", "כתבים פדגוגיים", "כאשר אשוב ואהיה קטן", "ילד הטרקלין" ועוד. בקטע הראיון הזה אני מספר מעט על ההשפעה של הספר הזה על חיי ועל דרכי עבודתי:

לבד מההנאה והעונג שבקריאה, מצאתי המון דרכי התבוננות מפתיעות, רעיונות נועזים וגישות החורגות מהמקובל – לא רק בתקופתו, אלא גם בתקופתנו. על שמץ מכך כתבתי כאן. למדתי על המשמעות המעשית של כבוד לילד וכבוד לאדם באשר הוא אדם, למדתי איך להקשיב נכון, איך לתת מקום לרגשותיו של האחר, ואיך לזהות מתי מישהו זקוק שיקשיבו לו גם אם הוא מנסה להראות את ההפך.

עיקרון חשוב במיוחד שלמדתי, ואני מפעיל אותו בעבודתי עם ילדים ומבוגרים, כמו גם בחיי היום-יום שלי – כבוד לאי הידיעה. ואני אמנם קטונתי, ובכל זאת אני מרשה לעצמי להרחיב: כבוד לאי-הידיעה ולאי-ההבנה. מדובר בעיקרון שיישומו באופן הנכון אינו תמיד פשוט, ויש בו פוטנציאל לחולל שינוי של ממש בחיים, בפירוש כך. שילוב כמה עקרונות של קורצ'ק יכול לשפר באופן מהפכני את התייחסותו של אדם לעצמו ואת היחסים בינינו לבין הסובבים אותנו.

גם לגבי תחומים בסיסיים יותר של ההוראה – למשל איך להסביר חומר באופן מובן ומעניין, אפשר למצוא רעיונות מפתיעים ויסודיים אצל קורצ'ק. אני מרבה ליישמם בהרצאות, בשיעורים פרטיים במתמטיקה, בשיעורים פרטיים בלשון ובמקצועות אחרים.

לא כל העקרונות והרעיונות שמצאתי אצל קורצ'ק כתובים אצלו במפורש. לרבים מהם הגעתי דרך השוואות בין סיטואציות שונות בספריו ובעדויות על התנהלותו עם הילדים בבית היתומים. הדבר לא היה פשוט, מכיוון שרבים מהעקרונות הם מורכבים, מה גם שקורצ'ק עצמו הִרְבָּה לשנות את דעתו ולהתלבט לגבי דרכיו ושיטותיו.

יש לי כיום הזכות גם ליישם את דרכיו של קורצ'ק וגם להנחילן למורים, להורים ולכל מי שרוצה להיטיב עם חייו ועם חיי היקרים לו.

מאמרים שמראים היבטים מפתיעים בגישתו של קורצ'ק – יעלו לדף זה בקרוב..

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי