מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

איך תלמיד שלמד את החומר, ותרגל, נקלע לחוסר אונים?

שלום חברים ומבקרים,

אני רוצה להציג בפניכם דבר-מה, שהוא חשוב עבור כל מי שרוצה להצליח.

רק חשוב?

דבר-מה שבלעדיו ממש בלתי אפשרי להצליח.

רק להצליח?

בלעדיו אי אפשר אפילו להתחיל.

טוב, לעניין:

זוכרים את השאלה שהטריפה את בריטניה?

אני מצטט מהכתבה ב"ואלה":

"שאלה מתמטית במבחן שנערך השבוע לתלמידים בבריטניה משגעת את המדינה. בבחינת ה-GCSE, שהיא המקבילה הבריטית לבחינות גמר ונערכת בגיל 16, נשאלה שאלה על ילדה בשם האנה והממתקים שלה שגרמה לזעם רב בקרב התלמידים, שמיהרו להתלונן עליה בכל הרשתות החברתיות ואפילו החלו להחתים עצומה להעלאת ציון לכל מי שנבחן ונתקל בשאלת הממתקים של האנה."

אז מי זאת האנה, ואיך היא עשתה לילדים הבריטים כאלה צרות צרורות?

בבקשה, הינה השאלה:

להאנה יש N ממתקים בתיק. 6 מתוכם הם כתומים והשאר צהובים. האנה לוקחת ממתק אחד מהתיק ואוכלת אותו. ואז היא לוקחת ממתק נוסף ואוכלת אותו.

ההסתברות שהאנה תאכל שני ממתקים כתומים היא 1/3.

צריך להוכיח:

N2-N-90=0

נו, וזו באמת שאלה כל כך קשה?

בכלל לא. כל מי שלמד הסתברות ברמת 3 יח' אמור לפתור אותה בקלות. ולמעשה – בדפדוף מהיר בכל ספר מתמטיקה ברמת 2 יחידות תגלו שאלות הרבה יותר מסובכות שיכולות להטריף את הדעת הרבה יותר מאיזו ילדה ומשתי הסוכריות המסכנות שלה.

אז מה קרה כאן? האם התלמידים בבריטניה…

אמנם, חרוצים בניסוח עצומות ובארגון מחאות, אבל עצלנים במתמטיקה, ופשוט לא למדו למבחן?

לא.

יש תלמידים שיצליחו לפתור שאלות מסובכות בהסתברות, אבל יעמדו תוהים ובוהים לנוכח השאלה הזאת, ופשוט לא יֵדעו מה לעשות ואיך להתחיל.

לעומת זאת, תלמידים אחרים, שיודעים את החומר באותה מידה בדיוק, יפתרו אותה בקלות.

איך זה יכול להיות?

אז הינה הגענו לדבר החשוב שבלעדיו אי אפשר להצליח ואפילו להתחיל.>

בראש ובראשונה: גישה. ולאחר מכן: שיטה.

התלמידים האלה ב-ח-יים שלהם לא נתקלו בשאלה בהסתברות שבה צריך להוכיח מין N2-N-90=0 שכזה. הם בוודאי נתקלו בזה בתחומים אחרים במתמטיקה – אלגברה, סדרה חשבונית – אבל בתחום ההסתברות? גם בספרי המתמטיקה שלנו לא זכור לי שראיתי כזה דבר.

אז גם אם הילד הבריטי האומלל, נקרא לו ג'וני, פתר עשרות אלפי תרגילים בהסתברות, זה לא יעזור לו כהוא-זה. הוא לא מבין מאיפה נחת עליו ה N2-N-90=0 הזה ומה הוא יכול לעשות אתו, איך זה בכלל יכול להיות קשור לילדות חובבות ממתקים כתומים. ואם אותו ילד ינסה לאמץ את מוחו ולחפש את הקשר, הוא ככל הנראה לא יגיע לשום מקום, עד שיתייאש לגמרי.

לעומת זאת…

ג'וני יכול מלכתחילה לגשת לשאלה בגישה שאומרת כך:

אני יודע את החומר – ואני מפעיל את הידע שלי,

ועם כל הכבוד ל- N2-N-90=0, ג'וני פשוט יתעלם מזה ויעשה מה שהוא יודע לעשות, ויפעיל את שיטת הפתירה הפשוטה לשאלות בהסתברות:

1. מתרגמים את הסיפור לתרשים פשוט.

2. בונים משוואה לפי הנתונים שבתרשים.

3. פותרים את המשוואה.

(ואם ג'וני למד היטב ותרגל, הוא חייב להיות מיומן בשלושת השלבים האלה.)

ואז – מה הוא יגלה???

ג'וני יגלה שהמשוואה שהוא כתב הופכת במהלך הפתירה ל- N2-N-90=0, וזוהי למעשה ההוכחה, וזהו, יש פתרון. פשוט בתכלית הפשטות. ואפילו – ג'וני יגלה שהשאלה הזאת הרבה יותר קלה ומהירה משאלות אחרות שהוא פתר בהסתברות. שהרי בשאלות האחרות, אחרי שמגיעים לביטוי בסגנון N2-N-90=0, צריך להמשיך ולפתור עד לפתרון המוחלט. וכאן – אין צורך להמשיך. ברגע שהגעת ל- N2-N-90=0, חלס! או כמו שאומרים הבריטים: It's over and done with!

אז בטח עכשיו יתנערו במערכת החינוך בבריטניה, ויתחילו ללמד גישה, נכון?

כפי שנהוג לומר בבריטניה:

When pigs grow wings …

לא אתפלא אם יתרחש מה שתמיד מתרחש אצלנו:

אחרי שכולם חוטפים הלם מהבגרות (זה קרה כמה פעמים בארץ: בבגרות בלשון, בבגרות בהיסטוריה ובעוד…), מיד קופצות הוצאות הספרים להכנה לבגרות ("מיקודיות" וכו'), וממלאות את ספרי הלימוד בתרגילים בסגנון השאלות שעוררו את המהומה בבגרות האחרונה. ואני לא אתפלא אם כבר השנה ספרי הלימוד בבריטניה יתמלאו בשאלות הסתברות שבהן צריך להוכיח כל מיני משוואות מסובכות.

זה כמובן יעזור כמו כוסות רוח למת, שהרי גם במשרד החינוך לא פראיירים, וסגנונות של תרגילים אפשר להמציא בלי סוף, ואי אפשר לדעת מה הם ינחיתו על הילדים בשנה הבאה.

אז מה עושים?

פשוט:

מלמדים גישה ושיטה.

מלמדים היטב את הבסיס

ומעצימים את הביטחון של התלמידים,

כך שהם יוכלו להפעיל את הידע שלהם

ולהצליח בכל שאלה ובכל תרגיל,

גם בתרגילים שאף אחד לא ראה ולא חלם עליהם מעולם.

קורס הבסיס המקוון בשיטת רבדים הועבר בהצלחה רבה, וכעת ניתן לרכישה.

בין התכנים: ביטחון עצמי, הקשבה, התמודדות ומיומנויות ייחודיות לשיטת רבדים.

פרטים מלאים בקישור זה.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי