מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

איך הגעתי למחקר שלי?

"…אבל תיזהר, שלא יבוא איזה נחש ויְאַכֵּשׁ אותך!"

המשפט הזה, שאמר לי בחור ליקוי למידה בן עשרים ומשהו, היה הניצוץ שהדליק בי את הרעיון למחקר. המחקר עוסק בליקויי קריאה, וליתר דיוק: בגורמים המבחינים בין לקויי קריאה לבין קוראים תקינים.

אם אתם דוברי עברית כשפת אם, אתם בוודאי יודעים שנחשים אינם "מְאַכְּשִׁים", אלא מַכִּישִׁים (ויש ביניהם שאפילו את זה לא יודעים לעשות). כלומר, אותו בחור שאמר את המשפט ההוא שלעיל, אמר מילה שבכלל אינה קיימת. התגובה הראשונית שלי הייתה: "אומרים 'יכּיש'! מה – 'תָּה לֹא-יְ'דֵעַ עברית??"

אבל עם כל הכבוד לשגיאה שלו, השגיאות שלי היו קשות הרבה יותר. קודם כל, מה אתה קופץ כמו איזה נשוּך-נחש. מישהו לא יודע משהו – אז שים את ההזדעזעויות שלך, במחילה, בצד, ופשוט תְּלַמֵּד אותו (בנועם ולא בהתקרצצות, כמובן), לפי העיקרון שניסח יאנוש קורצ'ק: "כבוד לאי הידיעה". ולגבי "לא יודע עברית" – ובכן, זה פשוט לא נכון. מה שנכון הוא, שאותו בחור לא ידע מהי הצורה הנכונה של הפועל שהוא רצה להשתמש בו. כלומר – השגיאה שלו הייתה שגיאה במילה, ובמונחים מדעיים: שגיאה לקסיקלית.

אך בשפה יש יותר מאשר מילים. יש גם תחביר, סמנטיקה, מורפולוגיה (ועוד…). וכאשר ניתחתי את המשפט ההוא בכלים לשוניים, ראיתי שאת המילה השגויה הבחור בנה באופן תקין לחלוטין מבחינה תחבירית, סמנטית ומורפולוגית. כלומר, הוא בפירוש יודע את התחביר, הסמנטיקה והמורפולוגיה של השפה העברית.

אני מתאר לעצמי שחלק מכם מזדעקים – על מה אתה מדבר בכלל? סמנטיקה, מורפולוגיה – מי בכלל יודע מה זה? הבחור הזה, עם כל לקויות הלמידה שלו – הוא בטח איזה סוג של גאון, לא?

אז לא. לא יותר מכל אחד מאיתנו. הידע התחבירי, הסמנטי והמורפולוגי שלו הינו ידע שיש גם לכם. זהו ידע אמפליציסטי. כלומר: אין זה משנה אם שמעתם את המושגים האלה פעם או לא – הידע לגביהם קיים אצל כל מי שדובר שפה כלשהי. אנחנו משתמשים בו כשאנו מדברים, קוראים, כותבים – גם כאשר אנו מדברים בסלנג או כותבים פתק. יתרה מזו – הפעלה יעילה של הידע הזה היא הכרחית לשם קריאה רהוטה בעברית בלתי מנוקדת.

חקירת מידת הפעלת הידע הזה בקרב לקויי קריאה, הביאה לתגליות מפתיעות לגבי הגורמים המבחינים בין לקויי קריאה לקוראים תקינים, ולפיתוח דרכי הוראה מגוונות, גם בתחומים שאינם קשורים ישירות לקריאה.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי