מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

הכרה והוקרה: תקשורת טובה עם המורים, בקיאות במערכת

חייבים להכיר את הילד, חייבים להכיר את המערכת

מורה פרטי מעולה עושה הרבה יותר מאשר להעביר חומר ולהעלות את הציונים. מורה פרטי מעולה מכיר את הילד, לומד את הילד, מקדיש מחשבה לסוגיות שההורים מעלים בפניו ומסייע להורים כמיטב יכולתו. שיטת רבדים מאפשרת לי להבין היטב איזו מסגרת חינוכית מתאימה לילד יותר ואיזו פחות.

כל זה הכרחי, אך אינו מספיק: על מנת שאוכל לתת עזרה מקצועית אמיתית ולשמש משען להורים בסוגיות חינוכיות שהם נתקלים בהן, אני חייב גם להכיר את השטח, להכיר גוונים שונים של מערכת החינוך.

 

לא לשכוח: עיקרון ההסתייגות

עיקרון חשוב בשיטת רבדים: עיקרון ההסתייגות. העיקרון פועל גם כאן: אני חייב להיות צנוע. יכולתי להכיר את נבכי המערכת היא מוגבלת. על מנת שאוכל להעניק לילד את המעטפת הטובה ביותר, אני חייב להיות באינטראקציה עם אנשים מתוך המערכת. אני חייב לקיים תקשורת עם המורים, ואם צריך – גם עם היועץ או עם גורם אחר.

חשוב: אינטראקציה טובה עם אנשי מקצוע נוספים

להכיר את מערכת החינוך לגווניה – זהו פן אחד של הדברים. עבודה בשיטת רבדים מחייבת אותי להתוודע גם לאנשי מקצוע אחרים מתחומים חינוכיים-טיפולים שונים, ולהיות בקשר מספיק טוב איתם על מנת להתייעץ איתם כשהדבר נדרש. 

לשם כך אני חייב להיות מקצועי ומסביר-פנים, כך שגם הם ירגישו בנוח להתייעץ אתי כשהם זקוקים לכך. כך שיטת רבדים מעניקה לילד מעטפת מלאה וחזקה. כך ההורים מרגישים בטוחים.

שיתוף פעולה יזום עם המורה בכיתה

התקשורת בין אנשי החינוך והטיפול שעובדים עם הילד חייבת להתקיים ולהיות איכותית. בעבודתי עם ילדים אני תמיד שואף להגיע לשיתוף פעולה מלא עם הצוות החינוכי.

 לעיתים אומרים לי: "עם המורה הפרטי הקודם שלו זה היה מבלבל, כי המורה בכיתה אמרה דבר אחד והמורה הפרטי דבר אחר…". זה באמת יכול להיות הרסני, במיוחד עבור ילד שזקוק ליציבות. גם חילוקי דעות מופגנים בין המורה הפרטי לצוות בבית הספר – זה הרסני.  

לעיתים המורה בבית הספר רואה את המורה הפרטי כסוג של אִיּוּם; במיוחד מורה פרטי להוראה מתקנת כמוני – שיש לו ידע והשפעה לא בנוגע ללמידה בלבד, אלא גם בנוגע להתנהגות ולהתנהלות הכללית של הילד. חובתי כאיש חינוך למנוע זאת. חובתי לשתף את המורים בתכנית שאני בונה לילד, להיעזר בהם ולתת מקום להערכותיהם ולאופן שהם רואים את הילד. כל זאת – במידה ואני זוכה לנכונות ולשיתוף פעולה מהמורים. 

בשיטת רבדים, כל זה נעשה באופן סדור ושיטתי, וכך אני מקבל את מלוא שיתוף הפעולה של המורה. כמובן, זה תלוי גם בכך שצוות המורים מורכב מאנשי חינוך איכותיים. כך הילד מקבל את המעטפת המלאה והטובה ביותר.

אופן שיתוף המורה – חשוב ביותר להצלחת התהליך, ובכלל ליצירת אווירה רגועה ונעימה. כפי שרואים בתכתובת המצולמת, אני מקפיד להבהיר למורה את הדברים במלוא השקיפות, ולתת כבוד למקצועיותה ולהכרתה את הילד. חשוב ונעים גם להביע הערכה והוקרה לשיתוף הפעולה של המורה, על כל מרכיביו. בתמונה שלמעלה אפשר לראות כיצד אני עושה זאת בשני תחומים שונים:

עם מחנכת בבית הספר היסודי – עבדתי עם התלמיד בבניית ביטחון עצמי והתנהגות;

עם מורה למתמטיקה בחטיבה העליונה – עבדתי עם התלמיד במתמטיקה 5 יח' בדגש על תפקוד במבחן.

שיתוף פעולה בין אנשי חינוך – מגמה בהתעוררות

מי שמצוי ברזי העולם העסקי, יודע בוודאי עד כמה מגמת שיתופי הפעולה הולכת ומתעצמת. ובשנים האחרונות – יש ניסיונות בעיקר מצד גורמים אקדמיים בעולם להנחיל זאת במערכות החינוך. מאמר חשוב ומרתק על שיתוף פעולה בהוראה, co-teaching, בקישור הזה.

////

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

איריס סמליאן - אמא של אורן ובן

ליאור דגן מורה מיוחד. מצליח לגרום גם לתלמיד שמאמין שהוא שונא ללמוד, לגלות בתוכו את הסקרנות ואת הרצון להבין. אני מאושרת שבחרתי בו כמורה לילדיי.

רונית ל.

ליאור בנה תכנית לימודים לבני ובהדרכתו ובתמיכתו, שכללה זמן מעבר לשיעורים, בני ניגש ליחידה הראשונה במתמטיקה ולאחריה ליחידה השנייה, וכן לשתי יחידות בלשון, והצליח בבחינות. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

איתי בראונשטיין - סטודנט באוניברסיטת ת"א

ליאור עזר לי מאוד בשיעורים הפרטיים במהלך הסמסטר, שהתבצעו בעזרת תוכנת הסקייפ, ללמוד את החומר מרמה של חוסר הבנה כמעט מוחלט לרמה שאפשרה לי לעבור את המבחן במועד א'.

אסנת טרנוס - מאמנת אישית, אמא של גיל

מחוויה אישית מביקור אצל ליאור עם הבת שלי, אני יכולה להעיד על שיעור מצחיק ומעורר סקרנות. זו הייתה חוויה אחרת שונה מעוררת ובהחלט מלאת הומור וכיף גדול! ואנחנו למודי ניסיון עם דרכים אחרות. אני יכולה רק לומר בצער: חבל שלא פגשנו אותך הרבה לפני - הרבה תסכול היה נחסך מאיתנו.

לימור פרידמן - ספרנית ומורה לפסנתר ומוסיקה בבית ספר תיכון

הדילמות מוצגות ע'י ליאור בכישרון רב, בסיפורים שניתן להזדהות ולהתמגנט בקלות עם גיבוריהם. בכל הרצאה הצופה מצטייד בתובנות שעשויות לחולל שינוי משמעותי בהמשך דרכו בחיים. ניכר כי נעשתה הכנה רבה וחשיבה עמוקה בדרך ההגשה וכן רצון אדיר לסייע ולהוביל את הצופה למסע אל מחוזות חשובים בעבורו. אני מודה מעומק הלב לליאור על הרצאותיו המעולות ומצפה לעוד רבות.

אורנה אנגל - מורה לאומנות ומחנכת

ליאור מביא מסר חשוב, אולי החשוב ביותר שניתן להביא: "הייה אתה, בדיוק כמו שאתה." החיבור של ליאור לדמויות שהוא מספר עליהן מתגלה במהלך ההרצאה, והוא נוגע ללב ומשעשע כאחד.

לירי שדמי - יועצת חינוכית ומלווה ילדים עם צרכים מיוחדים

אני מלאת התפעלות מהדרך שלך לעבוד עם הנערה הזאת גם במתמטיקה וגם בפן ההתנהגותי והמוסרי. תבורך.

אביגיל אורן - מורה למתמטיקה בחינוך הרגיל והמיוחד

ליאור הוא נכס. כשליאור לוקח מקרה לידיו הוא נותן את הנשמה ואינו חוסך שמץ של מאמץ. הוא מתייחס לכל מקרה כאילו הוא במרכז עולמו.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי