מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

הכרה והוקרה: תקשורת טובה עם המורים, בקיאות במערכת

חייבים להכיר את הילד, חייבים להכיר את המערכת

מורה פרטי מעולה עושה הרבה יותר מאשר להעביר חומר ולהעלות את הציונים. מורה פרטי מעולה מכיר את הילד, לומד את הילד, מקדיש מחשבה לסוגיות שההורים מעלים בפניו ומסייע להורים כמיטב יכולתו. שיטת רבדים מאפשרת לי להבין היטב איזו מסגרת חינוכית מתאימה לילד יותר ואיזו פחות.

כל זה הכרחי, אך אינו מספיק: על מנת שאוכל לתת עזרה מקצועית אמיתית ולשמש משען להורים בסוגיות חינוכיות שהם נתקלים בהן, אני חייב גם להכיר את השטח, להכיר גוונים שונים של מערכת החינוך.

 

לא לשכוח: עיקרון ההסתייגות

עיקרון חשוב בשיטת רבדים: עיקרון ההסתייגות. העיקרון פועל גם כאן: אני חייב להיות צנוע. יכולתי להכיר את נבכי המערכת היא מוגבלת. על מנת שאוכל להעניק לילד את המעטפת הטובה ביותר, אני חייב להיות באינטראקציה עם אנשים מתוך המערכת. אני חייב לקיים תקשורת עם המורים, ואם צריך – גם עם היועץ או עם גורם אחר.

חשוב: אינטראקציה טובה עם אנשי מקצוע נוספים

להכיר את מערכת החינוך לגווניה – זהו פן אחד של הדברים. עבודה בשיטת רבדים מחייבת אותי להתוודע גם לאנשי מקצוע אחרים מתחומים חינוכיים-טיפולים שונים, ולהיות בקשר מספיק טוב איתם על מנת להתייעץ איתם כשהדבר נדרש. 

לשם כך אני חייב להיות מקצועי ומסביר-פנים, כך שגם הם ירגישו בנוח להתייעץ אתי כשהם זקוקים לכך. כך שיטת רבדים מעניקה לילד מעטפת מלאה וחזקה. כך ההורים מרגישים בטוחים.

שיתוף פעולה יזום עם המורה בכיתה

התקשורת בין אנשי החינוך והטיפול שעובדים עם הילד חייבת להתקיים ולהיות איכותית. בעבודתי עם ילדים אני תמיד שואף להגיע לשיתוף פעולה מלא עם הצוות החינוכי.

 לעיתים אומרים לי: "עם המורה הפרטי הקודם שלו זה היה מבלבל, כי המורה בכיתה אמרה דבר אחד והמורה הפרטי דבר אחר…". זה באמת יכול להיות הרסני, במיוחד עבור ילד שזקוק ליציבות. גם חילוקי דעות מופגנים בין המורה הפרטי לצוות בבית הספר – זה הרסני.  

לעיתים המורה בבית הספר רואה את המורה הפרטי כסוג של אִיּוּם; במיוחד מורה פרטי להוראה מתקנת כמוני – שיש לו ידע והשפעה לא בנוגע ללמידה בלבד, אלא גם בנוגע להתנהגות ולהתנהלות הכללית של הילד. חובתי כאיש חינוך למנוע זאת. חובתי לשתף את המורים בתכנית שאני בונה לילד, להיעזר בהם ולתת מקום להערכותיהם ולאופן שהם רואים את הילד. כל זאת – במידה ואני זוכה לנכונות ולשיתוף פעולה מהמורים. 

בשיטת רבדים, כל זה נעשה באופן סדור ושיטתי, וכך אני מקבל את מלוא שיתוף הפעולה של המורה. כמובן, זה תלוי גם בכך שצוות המורים מורכב מאנשי חינוך איכותיים. כך הילד מקבל את המעטפת המלאה והטובה ביותר.

אופן שיתוף המורה – חשוב ביותר להצלחת התהליך, ובכלל ליצירת אווירה רגועה ונעימה. כפי שרואים בתכתובת המצולמת, אני מקפיד להבהיר למורה את הדברים במלוא השקיפות, ולתת כבוד למקצועיותה ולהכרתה את הילד. חשוב ונעים גם להביע הערכה והוקרה לשיתוף הפעולה של המורה, על כל מרכיביו. בתמונה שלמעלה אפשר לראות כיצד אני עושה זאת בשני תחומים שונים:

עם מחנכת בבית הספר היסודי – עבדתי עם התלמיד בבניית ביטחון עצמי והתנהגות;

עם מורה למתמטיקה בחטיבה העליונה – עבדתי עם התלמיד במתמטיקה 5 יח' בדגש על תפקוד במבחן.

שיתוף פעולה בין אנשי חינוך – מגמה בהתעוררות

מי שמצוי ברזי העולם העסקי, יודע בוודאי עד כמה מגמת שיתופי הפעולה הולכת ומתעצמת. ובשנים האחרונות – יש ניסיונות בעיקר מצד גורמים אקדמיים בעולם להנחיל זאת במערכות החינוך. סקירה מרתקת על כך במאמר שבקישור זה. משם לקוּחות התמונה הזאת והתמונה שבכותרת המאמר.

////

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי