מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שיטת רבדים

כשמסתכלים אחרת על דברים:

שיטת רבדים – למידה בראייה מקיפה

מהי שיטת רבדים?

שיטת רבדים היא שיטה אשר פותחה על ידי ליאור דגן, מתוך ראיה רחבה של מספר תחומים: תחומי דעת כגון מתמטיקה ולשון, תחומי מחקר כגון התפתחות הלמידה והחשיבה, ותוספת ייחודית לשיטה זו – עבודה על מקצב וחיתוך הדיבור. שילוב כל התחומים הללו יחד, יוצר שיטת למידה ייחודית ואפקטיבית במיוחד. שיטת רבדים נבנתה מיֶּדע מעמיק, שנצבר בעקבות ניסיון רב בעבודה מול תלמידים מרמות וסוגים שונים, כך שהיא מאפשרת לכל האיכויות של שיעור פרטי לפרוח ביתר שאת. השיטה מבוססת בין היתר על מחקר מקיף לעבודת תזה באוניברסיטת חיפה, ניסיון רב שנרכש בעבודה במסגרות מגוונות, גישתו של יאנוש קורצ'ק כמורה מעצים, והמקום האישי של ליאור כאדם בעל לקות זמן ומרחב, דבר המגביר את היכולת האמפתית ואת ההבנה לתלמיד ורגשותיו.

שיטת רבדים מתבססת על שבעה רכיבים עיקריים:

1. הבחנה בין אי-ידיעה לבין אי הפעלת ידע – במושג "אי הפעלת ידע" הכוונה שהאדם מחזיק בידע או במיומנות הרלוונטיים, אך מסיבות שונות אינו מביא את הידע הזה לידי ביטוי, במודע או שלא במודע. זוהי הבחנה בלעדית לשיטת רבדים, והיא קריטית. להרחבה והדגמה הקשורה ללימוד קריאה: לחצו כאן. להרחבה הקשורה לתפקוד לימודי כללי: לחצו כאן. להרחבה הקשורה לתפקוד חברתי: לחצו כאן.

2. הפעלת קישור בין רכיבי ידע שונים – לימוד השימוש בטכניקות ומיומנויות אשר נרכשו בתחומים אחרים ומימושן לצורך הגעה לפתרון, ומעבר לכך: הקישור בין רכיבי הידע תורם לבניית ידע מבוסס וביטחון בהתמודדות עם משימות ובכלל. להרחבה והדגמה: לחצו כאן.

3. קישור בין הפן הקוגניטיבי לפן הרגשי – השימוש ברגש ובחושים על מנת להפעיל תכונות של חשיבה בנושא זה או אחר, מסייע הן בזיכרון וביכולת הקישור בין רכיבי הידע, והן בנכונות להתמודד, גם עם משימות בלתי מוכּרות. חלק חשוב מזה: בניית סיפור אינטראקטיבי עם התלמיד. לדוגמה באנגלית לחצו כאן. דוגמה בערבית-עברית: בסעיף הבא.

4. התמודדות עם הרכיבים הבסיסיים של הדבר שמהווה קושי – פירוק המורכב לרמת יחידות הבסיס; הדבר מקביל להכרת אבני הלגו הבסיסיות: ברגע שהאדם יודע איך לתפעל את הלגו, הוא גם יֵדַע כיצד להתמודד ולבנות ממנו מבנים מורכבים. אם כי חשוב לזכור: בשונה מדוגמת הלגו – לקויי למידה מתמודדים עם דברים שגם הרכיבים הבסיסיים שלהם עצמם, מהווים קושי. ייחוד של שיטת רבדים בהקשר זה: ההתמודדות עם הרכיבים הבסיסיים נעשית כתהליך בפני עצמו, ובסופו התלמיד רוכש בכך מיומנות שיכולה להיות אף טובה יותר מזו של תלמיד שאינו מתקשה בכך כלל. להרחבה והדגמה בתחום הקריאה + הסבר על לקויות קריאה + סיפור בערבית-עברית: לחצו כאן.

5. זיהוי החוזקות הגלויות והנסתרות של התלמיד והפעלתן – שימוש בתכונות אישיות, אשר אינן מתקשרות ישירות ללמידה, על מנת להעצים את התלמיד ולתמוך ביכולת הלמידה שלו.

6. עבודה בשיתוף פעולה מלא עם ההורים והתלמיד עצמו – שקיפות מוחלטת בכל הקשור לתהליך הלימודי ולמצבו של התלמיד מבחינה קוגניטיבית ורגשית לאורך כל תקופת הלמידה.

7. התייחסות לאדם שבתלמיד כחלק בלתי נפרד מהתהליך הלימודי – אין שני אנשים זהים זה לזה, כך שאין סיבה שבלמידה פרטנית (בניגוד לקבוצה) שני תלמידים שונים ילמדו באותו אופן. בשיטת רבדים שמים דגש רב על מי ומה הוא האדם שיושב מולי והתאמה מלאה למאפייניו ולדרכים המתאימות לו.

שיטת רבדים בנויה כך שהיא מונעת מהמורה ומהתלמיד להיקלע למבוי הסתום של ה"הצלחה" מהסוג שפוגע בביטחון העצמי. צפו בסרטון:

יתרונות השיטה:

  • השיטה משלבת למידה בו זמנית במספר תחומים – כך למשל, במהלך שיעורים פרטיים במתמטיקה ניתן ללמד באופן יישומי ומעמיק הבעה בעל-פה ובכתב.
  • הנאה מלימוד מביאה להנעה בלמידה – התלמיד מפעיל חשיבה ורגש במהלך הפעילות הלימודית. התלמיד לומד ליהנות מהלמידה.
  • שימוש בכלים של "מספרי סיפורים" – על מנת לחדד את יכולת הריכוז ולהגביר את יכולת ההבנה של התלמיד, כך שניתן להקיף תכנים לימודיים שונים – לשון, מתמטיקה וכו', תוך כדי פיתוח מיומנויות חברתיות.
  • שיתוף פעולה ושקיפות מול הגורמים הרלוונטיים בבית הספר (מורה, מחנך, יועץ וכו')
  • שיתוף פעולה ושקיפות מול הורי התלמיד ומול הגורמים הרלוונטיים בבית הספר אם אין התנגדות מצד התלמיד, ליאור מקליט את השיעורים, מעלה אותם לתיקיית drive ומשתף בתיקייה את ההורים. זאת בנוסף לעדכונים שוטפים לגבי התקדמות הילד. כמו כן, באישור ההורים ליאור יוצר קשר עם הגורמים הרלוונטיים בבית הספר, מעדכן אותם באופן שוטף ומתעדכן במצבו של הילד ובתפקודו בכיתה.
  • לימוד מקוון –  אופי השיטה מאפשר עבודה מקוונת, בעזרת אמצעי מדיה שונים (בין אם skype, whatsappvideo-chat או התוכנה הנוחה והמתקדמת ביותר: zoom, שגם היא תוכנה חינמית). כך המרחק מאבד משמעות.

כל האמור לעיל מתאים, בווריאציות אלה ואחרות, לא רק ללקויי למידה ולא רק לילדים – אלא לכולם, לרבות מבוגרים.

למה דווקא שיטת רבדים?

ללמוד, להתקדם ולבנות את עצמכם.

לבנות ביטחון עצמי לימודי וביטחון עצמי בחיים, בשיטה חדשנית שמתפתחת ומתעדכנת בקביעות.

לגלות שלקות למידה יכולה להוות דווקא יתרון ולא חיסרון! זאת רק אם מתמודדים עם הלקות באופן נכון ושיטתי. 

שיעורים פרטיים:

תחום השיעורים הפרטיים  מעניק הן לתלמיד והן למורה את ההזדמנות ליצר תקשורת טובה ומכילה יותר, אשר תוצאותיה תהיינה בהכרח שיפור מהותי ביכולות הקליטה של התלמיד וכמובן בהצלחה בתחום הידע.  היכולת להגיע אל התלמיד, להבין אותו באופן מעמיק, ליצור אתו קשר מעצים, ללמד אותו וללמוד ממנו – מגיעה לשיאה בעבודה פרטנית.

סוגי השיעורים העיקריים שליאור מעביר:

  • ​בניית ביטחון עצמי וכישורי אינטראקציה עם הסביבה
  • התמודדות עם לקויות למידה – לקויות מילוליות, לקויות זמן ומרחב, דיסקלקוליה.
  • שיעורים פרטיים בלשון – מיומנויות לשוניות בע"פ, בקריאה ובכתיבה.
  • שיעורים פרטיים במתמטיקה – מהבסיס עד רמת 5 יחידות.

ייחודי לשיטת רבדים – לימוד מבוגרים בכל גיל!

סיוע למבוגרים שמתקשים בחשבון "פשוט" ובכל הקשור במספרים – אין מה להתבייש! הגעתם למקום הנכון!

סיוע למבוגרים המתקשים בקריאה ו/או כתיבה

קורס הבסיס המקוון בשיטת רבדים הועבר בהצלחה רבה, וכעת ניתן לרכישה.

פרטים מלאים בקישור זה.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

אלה דורפמן אזולאי

לאורך שנות עבודתי כמחנכת למדתי לסמוך מאוד על יכולות האבחון והזיהוי המאוד מדויקות של ליאור לגבי קושי/לקות למידה של תלמידים שפגש. תובנותיו סייעו לי לדייק את העזרה והתמיכה להן נזקקו התלמידים. אלו מהם שהתמזל מזלם, זכו לעבודה עם ליאור. עבודה זו שיפרה משמעותית את הבנת החומר וההבנה בכלל.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי