מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

פרק 2 – שאלת המחקר

לקריאת הפרק המלא, כולל הערות השוליים, לחצו כאן.

שאלת המחקר

בכדי לבחון את הקשר שבין אוטומטיזציה של הקריאה לבין ידע לשוני התרכזתי בתחום הפועל, וזאת מכיוון שהמשפט מאורגן תחבירית וסמנטית סביב הפועל. אם יש פענוח נכון של הפועל, אז יש ראייה נכונה וברורה של המבנה התחבירי והסמנטי של המשפט כולו. לקחתי כנקודת מוצא את המבנה המורפולוגי של הפעלים, כלומר את מערכת הבניינים, וזאת מהטעמים הבאים:

  1. מדובר במערכת סגורה – שבעה בניינים בלבד.
  2. לכל בניין יש מאפיינים מורפולוגיים ייחודיים.
  3. ישנם בניינים המופיעים בדרך כלל במבנים תחביריים מסוימים.
  4. לכל בניין יש מספר מוגבל של הוראות סמנטיות.
  5. ישנם יחסים סמנטיים מוגדרים בין חלק מהבניינים (כגון פעיל/סביל, גרימה/מצב וכו').

כל האמור לעיל מובהר בחלק הלשוני של הפרק השלישי.

שאלות המחקר שהדריכו את ביצוע העבודה הנוכחית היו:

  1. האם קוראים לקויי קריאה שונים מקוראים מיומנים בהפעלת ידע לשוני (תחבירי, סמנטי ומורפולוגי) בעת פענוח פועל הנתון בהקשר?
  2. במידה שהתשובה לשאלה 1 תימצא חיובית – האם השוני בהפעלת ידע לשוני הוא תוצאה של מיומנות פענוח נמוכה או אחד מגורמיה?

השוני בין לקויי קריאה לקוראים תקינים יכול להתבטא בשני אופנים:

  1. מבחינה כמותית – לקויי קריאה מפעילים ידע לשוני באופן פחות טוב מזה של קוראים תקינים. שוני זה יתבטא בכמות שגיאות רבה יותר אצל לקויי קריאה.
  2. מבחינת הטיב – לקויי קריאה מפעילים ידע לשוני באופן אחר מזה של קוראים תקינים. דבר זה יתבטא בדגם שונה של שגיאות בין הקבוצות השונות.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי