מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

מערכת הפועל: ספיישלים!

איך מוצאים בניין? הדרך המקובלת – להעביר לעבר נסתר ("הוא אתמול…"). כפי שראינו במאמר הקודם – יש מקרים שבהם השיטה הזאת בעייתית. אז לפני שמעבירים, בודקים האם יש לנו אחד מהספיישלים. כלומר: המקרים שבהם אפשר לדעת מהו הבניין מיד או כמעט מיד, בלי להעביר לעבר נסתר.

בבקשה, קבלו את הסְפֵּיְשֶׁלִים

1. פועל בן שתי אותיות בלבד – רק קל! (קל – בניין פָּעַל). צֵא, בֹּא, רָץ, עָף, סֹב, שֵׁב, כֵּן (כן, זה פועל!), עֵד, מַק, גַּש, רָב – כל אלה: רק קל! אין כאן יוצאי דופן.

2. קובוץ (םֻ) – רק פֻּעַל או הֻפְעַל. ואיך מבחינים? פשוט: קובוץ בשורש – פֻּעַל. קובוץ לא בשורש – הֻפְעַל. ומה אם קשה לנו לזכור באיזה בניין הקובוץ בשורש? אין בעיה, כותבים "פֻּעַל" ו"הֻפְעַל" ובודקים. נראה אם אתם יודעים: מֻבְטָל, מְבֻטָּל, יְפֻרְסְמוּ, יֻקְפָּא, הֻשְׁבְּתָה, נְשֻׁחְרָר, שֻׁרְבְּבוּ, אֲפֻטַּר, תְּקֻדְּמִי, תֻּקְדַּם, תֻּפְרַדְנָה, מְקֻבָּלוֹת, שֻׁלַּבְתֶּם.

3. םָםוּם – רק קל! זהו משקל פָּעוּל, הלא הוא הבינוני הסביל של בניין קל. דוגמאות: חָשׁוּב, נָתוּן, כָּתוּב, נָהוּג, לָעוּס, דָּפוּק, פָּזוּר, שָׁטוּחַ, דָּהוּי, יָדוּעַ. אם המילה מופיעה בצורת הנקבה, הרבים או הרבות – מה הבעיה, נעביר ליחיד: אֲבוּדָה – אָבוּד; רְקוּמִים – רָקוּם; צְמוּדוֹת – צָמוּד. חשוב: לא לנסות להעביר כאן לעבר!!! אם תנסו להעביר לעבר, ייתכן שתאבדו את הדרך ותגיעו לבניין אחר. מה גם שצורות העבר של חלק מהפעלים הללו אינן תמיד זמינות, ולפעמים גם לא ממש קיימות.

יש עוד ספיישלים, אבל שלושת אלה הם המהירים ביותר.

דוגמה שמעלה עוד שאלה

דוגמה לבעייתיות בהעברה לעבר – למשל, "המקום פָּנוּי" (או, אם כבר ספיישלים: "מי פנוי ב…"?). הוא אתמול… פּנָּה ב-פִּעֵל, לא? או הִתְפַּנָּה ב-הִתְפַּעֵל? אולי פָּנָה ב-קַל? מה פתאום פנה, איך "עשה פניה" קשור ל"פינה את המקום"? אבל… הבניין הוא אכן קל.

איך זה ייתכן? אל דאגה: מאמר על החיים-משלהם שמסדרים לעצמם היצירים הלשוניים, ואיך הם מלגלגים על הניסיונות שלנו לְמַשְׁטֵר וּלְמַסְגֵּר וּלְמַסְדֵּר אותם לפי "ההיגיון" – בקרוב.

לא לשכוח, עיקרון ההסתייגות

עיקרון חשוב בשיטת רבדים – עיקרון ההסתייגות. גם כאן: מה קורה אם אף אחד מהספיישלים האלה לא פנוי? מה אם יש לנו יותר משתי אותיות, אין לנו קובוץ ולא שורוק?

אז יש תהליך מציאת בניין – שיטת ההצבה. יעודכן בקרוב.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי