מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

ביטחון עצמי נמוך – מהו?

כאשר התחלתי לעבוד עם ילדים לקויי למידה בשיטת רבדים, הופתעתי לקבל מהורים וממורים משובים כגון "הביטחון העצמי של הילד עלה", או "פתאום הוא פתוח, מביע את דעתו". לא ידעתי אז, שדרכי העבודה שפיתחתי, שהיו מיועדות במקורן לפיתוח כישורי שפה ושיפור קריאה בלבד, יכולות לחולל שינוי בכיוון זה. למעשה היה עליי לדעת זאת מראש, שהרי מאפייני שיטת רבדים הינם כאלה שבהכרח תורמים לבניית תחושת ע­­­רך עצמי; ואני עצמי עברתי כברת דרך – מחוסר ביטחון מוחלט לביטחון עצמי מלא, והרי אי אפשר שהדבר לא ישתקף בעבודתי עם ילדים ומבוגרים. אך קודם כל – בואו נבין מהו חוסר ביטחון עצמי או ביטחון עצמי נמוך.

*****************

נניח שילד רוצה לשבת על ספסל, ועל אותו ספסל יושבים כבר כמה ילדים, ויש רווחים ביניהם, כך שהוא לא בטוח אם יש מקום גם בשבילו . ילד בעל ביטחון עצמי גבוה פשוט יבוא וייצור אינטראקציה עם הילדים האחרים – ישאל, יבדוק, יבקש מהילדים לזוז קצת. אם יתברר שבאמת יש מקום עבורו – הוא יתיישב. אם לא – הוא כבר יסתדר, וימצא פתרון אחר.

ילד חסר ביטחון, או בעל ביטחון עצמי נמוך, פשוט לא יידע מה לעשות. ייתכן שהוא ינסה לשאול, אבל – המילים יסתבכו לו, הוא יתחיל לדבר ויגלה לחרדתו שהוא אומר דברים לא מובנים, שהילדים האחרים מסתכלים בו בתמיהה. ייתכן שהוא בכלל לא יגיע למצב של פנייה לילדים, אלא יעמוד מולם תוהה זמן רב ויחשוב – איך אגיד להם… מה בדיוק להגיד…

יתרה מזאת, ייתכן שהילד בכלל לא יגיע למצב שהוא נראה לעיני הילדים האחרים. מי שעבר את זה, כמוני, בוודאי יודע עד כמה ההרגשה הזאת קשה ומייאשת – אתה נמצא במקום, קרוב לכל האחרים, אתה מדבר ולפעמים אפילו צועק, ובכל זאת – כאילו לא רואים ולא שומעים אותך. אתה שקוף. כמו בשיר הקלאסי "מר צלופן" – כאן בביצוע מעולה.חלון פנימי (iframe)

עם הזמן, הילד כבר לא ינסה לפנות לילדים האחרים, ואף לא יגיע לשלב של תהייה מה להגיד, אלא פשוט – כמובן מאליו, יוותר… בשלב הבא, הסביבה תתפוס את הילד (או את המבוגר!) הזה כמישהו שמוותר מראש, כמישהו שלא מגיע לו, וגם הילד יתייחס כך לעצמו.

ומה עם ילד ש… בלי לשאול אף אחד פשוט יתיישב על הספסל, ידחַף את הילדים האחרים ואפילו יפיל אותם, ויתיישב קרוב לאמצע – דווקא! מה נגיד עליו, שיש לו ביטחון עצמי מופרז? קרוב לוודאי, שההפך הוא הנכון… גם הילד הזה פשוט לא יודע איך לגשת, מה לומר, איך אפשר להשיג את מטרותיך בנעימות ובפשטות.

אני עצמי הייתי מומחה מדופלם בהסוואת הביטחון העצמי הנמוך שלי כביטחון עצמי מופרז. אני מספר על כך בפירוט בסרטון שבדף "הבנת מצוקות וקשיים נסתרים".

אנו, כחברה, מאוד אוהבים לְסַוֵּג וּלְתַוֵּת. קל לנו לשבץ כל אחד מהילדים הללו בתבנית מוכנה מראש: הילד הזה הוא ביישן, זה האופי שלו. הילד הזה – אלים. ככה הוא. ואנו מעבירים לילדים שלנו את הנטייה הזאת, לשבץ את עצמם במשבצת: אני הליצן של הכיתה, אני הביישן, אני המפריע, אני החמודה והשקטה, אני המרביץ, אני התככנית, אני זה שצוחקים עליואני לא מבין כלום, אני לא מסוגלת, אני זה שלועג לאחרים, אני החנון של הכיתה, אני ה… ואין לזה סוף.

אפשר לשים לזה סוף. אני שמתי לזה סוף. לא בקלות.

התהליך שעברתי היה קשה, כואב, ממושך ורצוף עליות ומורדות. כך זה כשאתה מנסה לעשות הכול בעצמך, או כאשר אנו משתוקקים לעזור ליקירינו, אך אין לנו הידע כיצד לעשות זאת. יש "דרכים" שלכאורה תורמות להעלאת הביטחון העצמי, אך למעשה אינן משפיעות, או שאף מזיקות ומנציחות את האומללות של הילד, או של המבוגר. בקרוב יופיע כאן מאמר העוסק בכך בהרחבה.

לאחר שגיליתי שלשיטת רבדים יש השפעה על הדימוי העצמי ועל תחושת הערך העצמי, ניגשתי לעבודה ובודדתי מתוך השיטה את כל הרכיבים הקשורים לכך. השוויתי זאת עם דברים שעשיתי ועברתי בתהליך הפרטי שלי, כאשר המטרה שלי הייתה ליצור תהליך שיהיה ממוקד, יעיל ועוצמתי, וגם נעים ובחלקו מהנה. מאמר על התהליך יופיע בהמשך. ובינתיים: שיהיה לנו טוב ושנעשה רק טוב!

קורס הבסיס המקוון בשיטת רבדים הועבר בהצלחה רבה, וכעת ניתן לרכישה.

פרטים מלאים בקישור זה.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי