מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

אנטיגונה מאת סופוקלס: איך הזמן משפיע על האהבה?

אנטיגונה – בשיעורי ספרות הדגש הוא בדרך כלל על כך שזהו מחזה טראגי, עם גיבורה טראגית. אך יש פן נוסף ועוצמתי למחזה: זהו בראש ובראשונה, בעיניי, מחזה על האהבה. האהבה ככוח שמניע את העולם – אך האם זהו כוח בלתי מוגבל? האם האהבה אינה מושפעת מכוחות אחרים? ומכיוון שאני, כלקוי זמן, מתעניין במיוחד בכוח הזמן, בואו נבדוק כיצד משפיע, אם משפיע, הזמן על האהבה.

כבוד? אהבה!

עלילת המחזה מוּנעת בראש ובראשונה מאהבתה של אנטיגונה לאחיה. אמנם, אפשר לטעון כי מה שמניע את אנטיגונה הוא הרעיונות לגבי כבוד המשפחה והנאמנות לחוק האלים; אך גם מבלי להמעיט במרכזיותן של אידאות אלה בתודעתה של אנטיגונה ובחשיבותן בעיני קהל הצופים בתקופה שבה נכתב המחזה, לא נוכל להתעלם מהאהבה שמביעה אנטיגונה לאחיה, ובלי להתייחס לכך לא נוכל להבין את דמותה, את ההקרבה המוחלטת שלה ואת מסירותה עד מוות. זאת ועוד: בעצם פעילותה למען חוק האלים ובהגנתה על חוק האלים, אנטיגונה עצמה חוטאת כלפיהם ("היבריס").

בניגוד לקריאון, שמתפקד כאיש לא-מודע, גאוותן וילדותי בחלק ניכר מהמחזה (אפילו מעליב את הנביא העיוור), אצל אנטיגונה איננו רואים חולשות-אנוש וחוסר מודעות (אפשר לראות זאת בוויכוח עם איסמנה – אנטיגונה אינה כופרת בעצם טיעוניה של איסמנה, אך בזה להם ובוחרת ביודעין להתעלם מהם). כיצד, אם כך, שגתה בהיבריס וחטאה כלפי האלים? היא עושה זאת מתחילת המחזה ועד סופו – גם קבורת אחיה וגם התאבדותה מהוות היבריס, לקיחת תפקידם של האלים.

אני בטוח שיש גורם אחר, חזק יותר מכבוד המשפחה ומהנאמנות לאלים, שמניע את אנטיגונה, וגורם זה הוא: אהבתה לאחיה פוליניקס. 

הזמן יקהה את האהבה? אולי האהבה תקהה את שיני הזמן…

כיצד משפיע הזמן על אהבתה של אנטיגונה לאחיה? לא רק זמן, אלא זמן העובר בבדידות ובייסורים. היינו יכולים לצפות, כי בדידותה של אנטיגונה תביא להקהיית רגשותיה כלפי אחיה, ולהטלת ספק באשר להקרבתה למענו. בניגוד לציפיות המתבקשות – שמץ מזה אינו מתרחש, והיא איתנה בדעתה עד הסוף המר. יש כאן מאפיין מובהק של הגיבור הטראגי, וגם – השפעת עוצמת אהבתה של אנטיגונה, אהבה ששיני הזמן אינן נוגסות בה.

עם כל הכבוד לאהבה, מה עם רומנטיקה?

אהבתה של אנטיגונה לפוליניקס מוזכרת באודה 3, המוקדשת לאהבה. המקהלה מספרת על אפרודיטה אלת האהבה השולטת בהתרחשויות באמצעות משחק ברגשותיהם של בני האדם. האהבה, לפי המקהלה, היא רגש חזק שיש בכוחו לשלוט במעשיהם ובמחשבותיהם של בני האדם, ואף לגרום לבנים לקום על הוריהם – בכך רומזת המקהלה לסיפור האהבה השני במחזה – אהבה רומנטית, אהבתו של הימון לאנטיגונה.

הימון הוא בנו של קריאון וחתנה של אנטיגונה, והוא מנסה להציל את אנטיגונה ממוות. תחילה הוא מנסה לעשות זאת בעזרת חנופה לקריאון ובתירוץ שהעם רוצה בהצלת אנטיגונה, אך עד מהרה מגיע לעימות ישיר וגלוי עם אביו. הימון מצדד באנטיגונה באופן מוחלט, ומצב זה אינו משתנה עד סוף המחזה.

חשוב להזכיר כאן נקודה מעניינת, נקודה כאובה במחזה: אהבתו של הימון לאנטיגונה היא חד צדדית. אפשר לראות זאת במיוחד כאשר אנטיגונה מקוננת על מותה הקרב – היא מביעה כאב על כך שלא תראה את אור השמש ומבכה את אובדן כלולותיה, אך אינה מקדישה קינה להימון ולפרידה ממנו. למרות כאבה על מותה, היא אינה מתחרטת, ואהבתה לפוליניקס אינה פוחתת, גם לא ההקרבה שהיא מוכנה לעשות למען אהבה זו. אהבתה להימון, לעומת זאת, איננה תופסת, ככל הנראה, מקום רב בקרבה.

אנטיגונה – גיבורה טראגית קלאסית. אין בקיעים בטראגיות שלה. אין בה חולשה. באהבה רומנטית, באהבת אמת רומנטית, יש הכרה בכאב ובפגיעות שלך. אנטיגונה בזה לכאב ולפגיעות. ואולי גם זו טרגדיה, מסוג אחר – אנטיגונה לעולם לא תהיה מסוגלת לאהוב באמת, או להבין אהבת אמת כלפיה. ובניגוד כואב לכך, אהבתו של הימון כלפיה נשארת חזקה ומוחלטת עד הסוף.  

הסוף… הימון מוצא את אנטיגונה לאחר שהתאבדה. הפקה של Grupo Balbo

אם נראה את המחזה כמייצג את אהבתם של הגיבורים הטראגיים, נוכל לומר שזוהי אהבה שאינה מושפעת מזמן, גם לא מזמן העובר בבדידות, בייאוש ובייסורים. האהבה או חוסר האהבה של הגיבורים הטראגיים עומדת בפני עצמה באופן מוחלט. ניתן אף להרחיק לכת ולומר, כי במחזה הטראגי, גם האהבה עצמה היא סוג של גיבור טראגי. 

(על הקשר בין פגיעות לאהבה מומלץ מאוד לקרוא אצל ברנה בראון)

 

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

מיכל אבס

ליאור חנך ילד יתום משני הוריו, עם קשיים לימודיים, חברתיים ורגשיים. ליאור חנך במסירות רבה, באכפתיות בולטת, תוך כדי הפגנת רגישות, הבנה ויצירתיות אף מעבר לנדרש. אין ספק ששנת חונכות זו תרמה מאוד לילד לשיפור בהרגשתו ומצבו.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי