מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

אַמְבֶּ"ר: אבחנה מדויקת בשיטת רבדים

שיטת רבדים מאפשרת אבחנה מדויקת של קשיים ומצוקות, גם כאשר מקור הקושי הוא נסתר או מורכב. 

התחומים העיקריים שבהם הדבר נעשה:

1. תפקוד חברתי וביטחון עצמי.

2. קריאה, הבנת הנקרא והתבטאות בכתב ובע"פ.

3. תפקודים חשבוניים ומתמטיים.

חשוב לציין: אין המדובר באבחון, כפי שנעשה בידי מכוני האבחון השונים, ואף אין מדובר בדבר שיכול להחליף אבחון. אַמְבֶּר אינו מקנה הקלות/התאמות מכל סוג שהוא. 

אַמְבֶּר מתקיים כך:

ליאור דגן מקיים שיעור בן 60 דקות עם הילד/מבוגר (במקרים נדירים נדרשים לכך שני שיעורים). השיעור מוקלט – הגישה להקלטה להורים בלבד. בהסתמך על השיעור והקלטתו, ליאור כותב מסמך שבו מפורטים הקשיים ודפוסי המחשבה, ההתנהלות או הלמידה של התלמיד. עוד במסמך: התוויית דרך העבודה לתהליך לִיבֶּ"ר (למידה ייחודית בשיטת רבדים). 

חשוב לציין:

שיטת רבדים היא מודולרית. לא בכל מקרה נדרש תהליך אַמְבֶּר, וליאור אינו מקיים את התהליך במקרים אלה. מאידך – במקרים מסוימים מגיעים תלמידים לאַמְבֶּר בלבד, והתוויית תכנית העבודה מיועדת לגורם אחר שעובד עם התלמיד, לפי בחירתו או בחירת הוריו. 

עוד חשוב לציין: המפגש מכונה "שיעור" מכיוון שמה שמתרחש בו חורג מזיהוי ואבחנה בלבד. במפגש זה מתרחשת למידה, והילד (או המבוגר) החווה אותו, רוכש ידע ומתקדם במהלכו, כך שבנוסף למפגש זיהוי ואבחנה, זהו שיעור לכל דבר. 

אתם מוזמנים לקרוא על כך בקישורים שלפניכם. כל הסיפורים והמכתבים אמיתיים; השמות כמובן בדויים, ונערכו שינויים המונעים כל אפשרות לזיהוי התלמיד.

פירוש המילה אמבּר (לבד מראשי התיבות): ענבר; אבן-חן הנוצרת מהתאבנות שרף עצים במעבה האדמה. כל אחת מהאיכויות שמוצאים אצל התלמיד, משולה לאבן-חן. ראו בתמונה עד כמה הענבר צלול. הצלילות – זהו מאפיין חשוב של התהליך.


אלעד: קשיים במתמטיקה קשורים לתפקודי שפה

תלמיד בכיתה י'עם בעיה "מוזרה": "גם אם אני מבין בשיעור ומצליח לפתור תרגילים, אז בשיעור הבא אני צריך תזכורת, ממש ללמוד מחדש, ואחר כך עוד פעם אני לא זוכר כלום." בעיית זיכרון? לא, באבחנה מדויקת בשיטת רבדים התגלה פתרון התעלומה.

אמנון: איך זה שילד שאוהב ללמוד, שונא ללמוד?

אמנון (שם בדוי) כמעט ולא תפקד בביה"ס, למרות יכולות גבוהות ולמרות שבאבחון לא נתגלתה לקות למידה.

רֵעוּת: יכולות גבוהות ותפקוד נמוך

נערה שהייתה במצב של חוסר תפקוד מוחלט מבחינה לימודית וחברתית – ועם זאת, המורים היו בטוחים שיכולותיה האמיתיות הן גבוהות. לאחר מפגש זיהוי ואבחנה מדויקים, ליאור דגן זיהה את המקורות לחוסר התפקוד, והתווה תכנית לתהליך שנותן להם מענה מלא. הנערה הגיעה לביטחון עצמי.

נעַם: חסר כישורים חברתיים? לא, הבעיה במקום אחר

מהלך פגישת אבחנה מדויקת בשיטת רבדים עם ילד, שלכאורה היה חסר כישורים חברתיים ובעל בעיות קשות בהבנת הנקרא. דרך האבחנה הייחודית של ליאור דגן הראתה כי אין זה כך.

יִפְעַת: קריאה איטית, אך לא לקות קריאה

אבחנה מדויקת בשיטת רבדים עבור ילדה שהתקשתה בקריאה, בהבנת הנקרא ובחשבון. עם כל זאת, לא היה מדובר בקשיים שנבעו מלקות קריאה או לקות למידה אחרת. בשיטת רבדים ניתן לזהות באופן מדויק את מקור הקשיים ואת אופן העבודה שייטיב עם הילדה ויקדם אותה.

גיל: לא מבין שמשפילים אותו? לא בדיוק

"לועגים לו, צוחקים עליו, משפילים אותו – והוא לא מבין, או עושה את עצמו לא מבין". זה נראה כמו מקרה ברור של ביטחון עצמי אפסי, אך ניתוח מפגש אמבּ"ר גילה שאין זה כך. הבעיות הקריטיות היו בתחומים אחרים. בעקבות המפגש נבנתה תכנית שתקפה את כל נקודות החולשה.

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

אלה דורפמן אזולאי

לאורך שנות עבודתי כמחנכת למדתי לסמוך מאוד על יכולות האבחון והזיהוי המאוד מדויקות של ליאור לגבי קושי/לקות למידה של תלמידים שפגש. תובנותיו סייעו לי לדייק את העזרה והתמיכה להן נזקקו התלמידים. אלו מהם שהתמזל מזלם, זכו לעבודה עם ליאור. עבודה זו שיפרה משמעותית את הבנת החומר וההבנה בכלל.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי