מעוניינים באוירת לימודים שונה ורגועה?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

אַמְבְּרֶלָ"ה: אבחנה מדויקת בשיטת רבדים לביסוס הוֹגנוּת

יש אנשים – ילדים, בני נוער ומבוגרים – שלגביהם מתקיים הביטוי העממי "נופלים בין הכיסאות": הלקות שלהם איננה ברורה, האבחון שלהם אינו חד משמעי וכיו"ב. בשיטת רבדים, הבנויה כך שהיא מאפשרת להתייחס למכלול של גורמים, ליאור דגן מצליח להגיע לזיהוי ואבחנה מדויקים ככל האפשר של גורמי הקושי, וזאת גם אם הם נדירים או אף ייחודיים.

בקישור זה ניתן לקרוא על תהליכי אַמְבֶּ"ר – אבחנה מדויקת בשיטת רבדים, שליאור מקיים עבור ילדים (ומבוגרים!) אלה. תהליך זה נעשה הוא השלב המקדים לתהליך לִיבֶּ"ר: למידה ייחודית בשיטת רבדים. אולם יש לכך פן נוסף: במשך השנים פנו גורמים בית-ספריים לליאור בבקשה לבצע אבחנה לתלמידים שהינם לקויי למידה, אך מסיבות אלה ואחרות משרד החינוך סירב לתת להם התאמות. מדובר בעיקר בתלמידים שקשה היה לעמוד על טיבם המדויק של קשייהם, מכיוון שהם לא התאימו בדיוק לתבניות המוכרות.

חשוב לציין: סיבות הסירוב אכן נראו כמוצדקות, ואין ליאור דגן בא בטענות כלשהן למשרד החינוך עקב כך (זאת ללא קשר לביקורת על משרד החינוך והמערכת, ואף על מערכת ההשכלה הגבוהה, שליאור אינו מהסס להביע בגלוי). הזהירות של משרד החינוך במתן ההתאמות מובנת בהחלט, וזאת בעיקר בגלל – עצוב לומר – מקרי הרמאויות הרבּים.

אותם בתי ספר הגישו למשרך החינוך את המסמכים הרלוונטיים ונענו בשלילה, ורק לאחר שצירפו למסמכים את חוות הדעת של ליאור דגן, התלמידים הללו, שבאמת ובתמים היו זכאים להתאמות, קיבלו את המגיע להם.

ליאור ממשיך לשכלל את התהליך ולפתח כלים ייחודיים עבורו. התהליך, שזכה לשם אַמְבְּרֶלָ"ה, מתקיים כיום גם עבור מערכת ההשכלה הגבוהה. השם אַמְבְּרֶלָ"ה, לבד מהיותו ראשי התיבות, מרמז על המילה האנגלית umbrella – מטריה, המספקת הגנה רחבה ומקיפה.

עקרונות חשובים:

  1. ליאור דגן אינו פונה ישירות לגורמים האחראיים על מתן ההתאמות. המסמך המופק מופנה להורים או לבית הספר.
  2. הכול אמת. יש אפשרות שתוצאות האַמְבְּרֶלָ"ה תהיינה כאלה שאינן מראות על עילה להתאמות. במקרה זה, אין בשום אופן "שיפוץ" או "עיגול פינות" – מה גם, שהתהליך מתועד ומוקלט. שוב: הכול אמת.
  3. ליאור דגן מקיים תהליך אַמְבְּרֶלָ"ה רק לאחר שלב מקדים של חקירה, לבירור האם אכן מדובר במקרה המצדיק זאת.
  4. אי אפשר לדעת האם בסופו של דבר יחליטו הגורמים המוסמכים על מתן התאמות, על קבלה למוסד לימודי או כל החלטה אחרת מכל סוג שהוא. אין הבטחה לתוצאה.

אתם מוזמנים לקרוא את סיפורי המקרה שלפניכם. בכל אחד מהם – התלמיד קיבל בסופו של דבר את המגיע לו. עם זאת, אין לראות בדברים הבטחה לתוצאה רצויה.


שרון: לקות למידה חריפה – חוסר יכולת ללמוד? ההפך הוא הנכון!

מכתב שליאור דגן כתב עבור מכינה שהטילה ספק ביכולתה של נערה לקוית למידה ללמוד. לכאורה – היא לא מסוגלת ללמוד, האינטליגנציה שלה נמוכה ביותר… המסמך מבהיר את ההבדלים בין לקות למידה לאינטליגציה נמוכה, בכל המישורים הרלוונטיים. חשוב לקריאה, לכל מי שמתלבט בכך.

רינת: חוסר יכולת ללמוד? לא, חוסר בידע אמפליציסטי תחבירי

רוצים ללמוד באווירה אחרת?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם:


הממליצים שלנו

אלה דורפמן אזולאי

לאורך שנות עבודתי כמחנכת למדתי לסמוך מאוד על יכולות האבחון והזיהוי המאוד מדויקות של ליאור לגבי קושי/לקות למידה של תלמידים שפגש. תובנותיו סייעו לי לדייק את העזרה והתמיכה להן נזקקו התלמידים. אלו מהם שהתמזל מזלם, זכו לעבודה עם ליאור. עבודה זו שיפרה משמעותית את הבנת החומר וההבנה בכלל.

מירי ק.

ליאור זורע בשומעיו את זרע הסקרנות והחשיבה , ומאפשר להם להצמיח כל אחד בעצמו את תובנותיו המתאימות לו.

לימור פרידמן

לראות את ליאור בהרצאה בפני קהל תלמידים זו חוויה רב חושית, מרתקת, מלמדת וממלאה את הלב שמחה. ליאור מצליח להעלות נושאים מורכבים בצורה מובנת שנחרטת בך ומעוררת בך התרגשות ומחשבה, ובה בעת מנחה ומכוונת אותך לעבר הכיוון הנכון בעבורך.

צביקה שחורי

ליאור מומלץ. אני מעל 20 שנה מחנך של תלמידים עם קשיים. ההמלצה על ליאור היא מהיכרות אישית/מקצועית עם יכולותיו לעשות פריצות דרך עם תלמידים, שרבים וטובים הרימו ידיים מול קשייהם.

עינת ו.

צפיתי בהרצאה של ליאור בבית הספר. הנושא היה מיוחד במינו, לא צפוי, היו הפתעות ו"טוויסטים" שהשאירו את הקהל במתח, והכריזמה של ליאור סחפה את הקהל. הדמויות שסיפר עליהן היו מרתקות. בסוף ההרצאה ליאור שילב דברים מהסיפור האישי שלו, וזה היה מרגש במיוחד.

רונית לביא

מורה משקיע, יסודי ומסור. למד את קשייו של בני והצליח לא רק ללמד אותו אלא גם להוכיח לו שהוא יכול ויודע. ללא ליאור, בני היה ממשיך להאמין שמתמטיקה הינה מעבר ליכולותיו – ליאור עזר לו להאמין בעצמו וביכולותיו.

ד"ר יוסי גוטרמן

לליאור יכולת מקצועית מן המעלה הראשונה ומיומנות הוראה מצוינת, שבולטת בה הרגישות לדרכי חשיבתו של הלומד. בגישתו המקורית מצליח ליאור לעורר את התעניינותם ואף התלהבותם של תלמידיו. בעבודתו מגלה ליאור רצינות ואחריות ללא דופי, ומפתח יחסים מצוינים עם תלמידיו.

רות ולרי אטלן

ממליצה בחום! ראייה רב מערכתית שנשקפת בעבודה ייחודית מותאמת, הרואה את האדם כשלם. ליאור הוא אחד האנשים שמצליחים ללמד מתוך תפיסה מערכתית וכבוד האדם. שיטה שמובילה ללמידה משמעותית מהותית ולהפנמת ערכים.
חברת פרסום דיגיטלי חברת פרסום דיגיטלי